fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Koty w Warszawie i w Krainie Czarów

Paweł Sala opowiedział w „Matce Teresie od kotów” o zabójstwie, którego dopuścili się bracia
materiały prasowe
16. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów rozpoczął się wczoraj pokazem „Matki Teresy od kotów” Pawła Sali. Największa doroczna letnia filmowa impreza stolicy potrwa w kinach Luna i Rejs do środy 21 lipca. W tym tygodniu towarzyszy jej Script Forum
O debiucie Pawła Sali już jest głośno. Rozgrywająca się w Warszawie „Matka Teresa od kotów” to mocny dramat zainspirowany autentycznym morderstwem popełnionym na matce przez jej dwóch synów – 22- i 12-latka. Obraz właśnie wyróżniono dzięki rewelacyjnej grze młodych aktorów. W sobotę Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha) i Filip Garbacz („Świnki” Roberta Glińskiego) zostali najlepszymi odtwórcami głównych ról męskich 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. W kinach „Matkę Teresę...” zobaczymy we wrześniu.
[wyimek][link=http://www.latofilmow.pl/data/files/b6/11/b6115d59f92fea2/afisz2.pdf]Program w pdf[/link][/wyimek]
[srodtytul]Tekst ponad wszystko[/srodtytul]
Lato Filmów organizowane jest w Warszawie od dwóch lat. Przywędrowało tu z Kazimierza Dolnego, po krótkim postoju w Toruniu. To – jedyna w Polsce tak duża – impreza w całości pomyślana jako święto scenariusza. Bo przecież bez porządnego skryptu nie ma co marzyć o udanym filmie. Dobry scenariusz to ciekawa historia i interesujący, dynamiczni, ewoluujący bohaterowie.
Takie filmowe teksty tworzyli m.in. Tadeusz Chmielewski i Krzysztof Teodor Toeplitz. Tegoroczne Lato Filmów przypomni „napisane” przez nich obrazy w dwóch retrospektywach. Ponownie obejrzymy m.in. wspaniałe komedie „Ewa chce spać” i „Gdzie jest generał...” (Chmielewski) oraz „Dzięcioł”, a także „Gorączkę” Agnieszki Holland (Toeplitz).
Organizatorzy festiwalu przypomną także filmy ze scenariuszami zmarłego dwa lata temu Hiszpana Rafaela Azcony. Najchętniej z jego tekstów korzystał Luis Garcia Berlanga. Wśród proponowanych filmów znalazł się słynny, nagrodzony w Wenecji „Kat” tego reżysera z 1963 r. – czarna komedia, której bohater, właściciel zakładu pogrzebowego, żeni się z córką kata i musi przejąć profesję po teściu. W programie retrospektywy Azcony znalazła się też wyróżniona w Cannes „Kuzynka Angelica” Carlosa Saury z 1974 r.
Bohaterem ostatniej retrospektywy jest Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, zmarły w ubiegłym roku dokumentalista i autor filmów animowanych.
Do Międzynarodowego Konkursu na Film z Najlepszym Scenariuszem zakwalifikowano osiem obrazów – wśród nich czekające na polską premierę „Mine vaganti. O miłości i makaronach” Ferzana Ozpeteka i „Wszystkich innych” Marena Ade.
Dwadzieścia dziewięć obrazów weźmie udział w Scenariuszowym Konkursie Filmów Krótko- i Średniometrażowych Krótko i Dobrze. W szranki staną m.in. znane już w stolicy „8 historii, które nie zmieniły świata” Ivo Krankowskiego.
[srodtytul]Hel, Liban i Lourdes[/srodtytul]
Lato Filmów podsumuje też repertuar kinowy mijającego sezonu pod względem scenariuszy i przypomni te najlepsze. Organizatorzy wybrali 54 obrazy z różnych zakątków świata. Zobaczymy oryginalne filmy polskich twórców, przede wszystkim „Autora widmo” Romana Polańskiego. Poza tym w programie są dokumenty – „Bad Boys. Cela 425” Janusza Mrozowskiego i „Beats of Freedom. Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, nowelowy „Demakijaż” Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej, a z fabuł m.in. „Benek” Roberta Glińskiego czy „Hel” Kingi Dębskiej.
Z polskiego podwórka przeniesiemy się do wojennego „Libanu” Samuela Maoza i pełnego pielgrzymów „Lourdes” Jessiki Hausner. A obok prawdziwych kotów przygarniętych przez Teresę z filmu Sali zobaczymy na dużym ekranie cyfrowego Kota z Cheshire w „Alicji z Krainy Czarów” Tima Burtona.
Do 16 lipca festiwalowi będzie towarzyszyć Script Forum – konferencja scenariopisarska. Jej dopełnieniem będzie finał Lata Filmów, czyli III Forum Scenarzystów Polskich.
[i]Lato Filmów – Luna, ul. Marszałkowska 28, Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 16 – 21.07 program: [link=http://www.latofilmow.pl/]www.latofilmow.pl[/link][/i]
[i] Czytaj też [link=http://www.pisf.pl/pl/pierwsze-ujecie/dzieje-sie/script-forum-od-poniedzialku]"Script Forum od poniedziałku"[/link] - w serwisie Pierwsze Ujęcie PISF.[/i]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA