fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Papiery Tauronu w indeksie MSCI

Już w środę 14 lipca akcje Tauronu wejdą w skład MSCI Poland Standard Index
To dobra informacja dla akcjonariuszy energetycznej grupy z Katowic, ponieważ wejście do indeksu powinno zwiększyć zainteresowanie jej akcjami wśród inwestorów zagranicznych.
Dla nich to właśnie ten wskaźnik, a nie na przykład WIG, jest punktem odniesienia przy budowaniu portfeli i podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zwłaszcza fundusze indeksowe mogą się starać dokupić akcji do takiego poziomu, by ich udział w portfelu odpowiadał oczekiwanej wadze spółki w danym benchmarku.
Jak niedawno sygnalizowali analitycy DM BZ WBK, zaliczenie Tauronu do MSCI Poland jest efektem nadzwyczajnej rewizji wskaźnika. Według ostatnich wyliczeń tego brokera, zakładając cenę jednej akcji 5,13 zł (z oferty, ale tyle samo akcje spółki kosztowały w piątek), Tauron może mieć około 3,8 proc. udziału w MSCI Poland Standard Index po jego rewizji.
Skład MSCI Poland jest zbliżony do WIG20 (Tauron z wejściem do WIG20 musi zaczekać co najmniej do 20 września).
Historia pokazuje, że włączenie spółki do indeksu MSCI Poland (jest sporządzany przez amerykańską firmę MSCI Barra) wiąże się z mocną zwyżką jej kursu tuż przed datą wejścia.
Dzieje się tak, gdyż wiele zagranicznych funduszy inwestujących na warszawskiej giełdzie buduje swój portfel właśnie na podstawie tego wskaźnika. Szczególnie aktywne w takich momentach są tzw. fundusze ETF (starają się wiernie odzwierciedlać ruchy poszczególnych indeksów).
W przypadku PZU w dniu przed wejściem firmy do indeksu MSCI Poland (26 maja) akcje podrożały o 7,4 proc., a wartość obrotów sięgnęła 1,8 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA