fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Gangsterzy, lekarze i seryjny morderca

Obsada serialu Dr House
Wikipedia
Subiektywny ranking najlepszych amerykańskich seriali XXI wieku
Wybrałem serie łączące rozrywkę ze sztuką; takie, które bawią, skłaniają do refleksji i celnie opisują współczesny świat. Zaskakują tajemniczymi, często kontrowersyjnymi postaciami, a także – nieschematyczną fabułą. Ich trudny do uchwycenia magnetyzm przyciąga do ekranu na długo.
[srodtytul]1. Rodzina Soprano (ang. The Sopranos)[/srodtytul]
Tony Soprano (James Gandolfini), mafioso z New Jersey, przeżywa kryzys wieku średniego – radości nie daje mu ani żona, ani kochanka, dzieci są niesforne, a wuj i matka próbują ukrócić jego rządy. Brutalna walka o władzę w mieście sąsiaduje w serialu z wątkami obyczajowymi i scenami onirycznymi, w których główny bohater we śnie, malignie albo śpiączce poznaje swe ukryte lęki i pragnienia. Każdy odcinek hipnotyzuje nieśpiesznym tempem, intryguje niedopowiedzeniami, a także zaskakującymi zwrotami akcji.
[i]6 sezonów. Produkcja HBO. W Polsce emitowany w stacji Universal Channel.[/i]
[srodtytul]2. Dr House (ang. House M.D.) [/srodtytul]
Genialny doktor Gregory House traktuje diagnozowanie chorób jak rozwiązywanie zagadek. Bliżej mu do detektywa niż lekarza, a serialowi do kryminału niż medycznej serii typu „Ostry dyżur”. Główny bohater nie lubi ludzi, szczególnie pacjentów – przed kontaktem z drugim człowiekiem broni się ironią, opryskliwością i przebiegłymi intrygami. Podczas oglądania kolejnych odcinków nasuwa się jednak pytanie: czy House nie jest tak naprawdę wrażliwym człowiekiem, udającym tylko sarkastycznego drania?
[i]6 sezonów, nadal emitowany. Produkcja Fox. W Polsce pokazywany w TVP 2 i AXN. [/i]
[srodtytul]3. Dexter [/srodtytul]
Dextera można by nazwać superbohaterem – tropi niezłapanych przez policję okrutnych przestępców i wymierza sprawiedliwość... nożem i strzykawką. Zabija ich nie dlatego, że chce naprawiać świat – uśmiercanie ludzi sprawia mu przyjemność. Jest seryjnym mordercą, który stara się żyć normalnie – ma kochającą siostrę, przyjaciół i dziewczynę, której dziećmi czasem się zajmuje. Trudno się z nim utożsamić, ale jako narrator serialu wprowadza widzów w swój wewnętrzny świat niepokoju i alienacji.
[i] 4 sezony, nadal emitowany. Produkcja Showtime. W Polsce pokazywany w TVN 7. [/i]
[srodtytul]4. Seks w wielkim mieście (ang. Sex and the City) [/srodtytul]
Cztery spełnione zawodowo przyjaciółki szukają w Nowym Jorku miłości, a czasem tylko jednorazowych przeżyć. Carry, Miranda, Samantha i Charlotte żyją w świecie blichtru i przepychu. Pokazy mody, bankiety i imprezy na Manhattanie są jednak tylko scenografią dla miłosnych dramatów, samotności i konfliktów. Serial wykpiwa trendy, ale zarazem je tworzy – wykreował m.in. powrót do noszenia szpilek. 6 sezonów. Produkcja HBO. W Polsce emitowany w Comedy Central i TVN 7.
[srodtytul]5. Biuro (ang. Office)[/srodtytul]
Twórcy serialu wynaleźli nowy rodzaj humoru – śmiech wzbudza kompromitujące zachowanie Michaela (Steve Carell), szefa biura sprzedającego papier. Nie ma on pojęcia o zarządzaniu firmą; chce być kochany, ale bez przerwy kogoś obraża. Bywa żałosny, tchórzliwy, denerwujący, ale rozczula swoją naiwnością. W galerii komediowych postaci drugiego planu znajduje się m.in. Dwight, lizus, który marzy o fotelu szefa i rządach silnej ręki, uwielbiający jeść Kevin czy alkoholiczka Meredith.
[i]6 sezonów, nadal emitowany. Produkcja NBC. W Polsce pokazywany w Comedy Central[/i].
[srodtytul]6. Lost: Zagubieni (ang. Lost)[/srodtytul]
Ocaleni z katastrofy samolotu walczą o przetrwanie na tajemniczej wyspie. Serial łączy klimat science fiction i horroru rodem z „Archiwum X” z wątkami obyczajowymi i filozoficznymi. Miłosne perypetie powiązane zostały z podróżami w czasie, a piękno macierzyństwa z eksperymentami na ciężarnych kobietach. W każdym odcinku w retrospekcjach poznajemy losy bohaterów przed tragedią, przeplatające się ze scenami walki o byt w niebezpiecznej krainie.
[i]6 sezonów. Produkcja ABC. W Polsce emitowany w AXN.[/i]
[srodtytul]7. Hoży doktorzy (ang. Scrubs)[/srodtytul]
Młody lekarz J.D. (Zach Braff) ma niezwykle bujną wyobraźnię – sceny pomocy pacjentom przeplatają się z jego zabawnymi, surrealistycznymi fantazjami. Adwersarzem początkującego medyka jest zmęczony życiem dr Cox, słynący z ironicznych tyrad. Serial, choć nastawiony na rozśmieszanie widzów, nie unika pokazywania cierpienia i śmierci. W pamięci zapada świetna epizodyczna rola Michaela J. Foksa jako lekarza chorego na nerwicę natręctw.
[i]9 sezonów. Produkcja NBC i ABC. W Polsce pokazywany w Comedy Central.[/i]
[srodtytul]8. Teoria Wielkiego Podrywu (ang. Big Bang Theory)[/srodtytul]
Serial o superinteligentnych młodych naukowcach nieporadnych życiowo i mało zaradnych w kontaktach z kobietami. W centrum akcji znajduje się Sheldon – geniusz fizyki i mizantrop. Z natury wyniosły i zarozumiały, próbuje uczyć się interakcji międzyludzkich. Seria odświeża gatunek sitcomu z podkładanym śmiechem – nawet rozmowa o teorii względności czy cząstkach elementarnych potrafi rozbawić do łez.
[i]3 sezony, nadal emitowany. Produkcja CBS. W Polsce pokazywany w TVN 7.[/i]
[srodtytul]9. Flight of the Conchords [/srodtytul]
Bret McKenzie i Jemaine Clement parodiują w serialu samych siebie – nowozelandzkich muzyków, którzy próbują zrobić karierę w USA. Każdy odcinek zawiera zabawne teledyski komentujące akcje, np. w piosence „Song of epileptic dog” opowiadają o niespełnionej miłości do kobiety z psem chorym na epilepsję. Duetowi głównych bohaterów towarzyszą świetne drugoplanowe postacie – nadopiekuńczy i nieudolny menedżer zespołu oraz ich szalona fanka.
[i]2 sezony. Produkcja HBO. W Polsce emitowany w HBO.[/i]
[srodtytul]10. Mad men [/srodtytul]
Pracownicy branży reklamowej w latach 60. uczą się manipulować wyobraźnią konsumentów. Potrafią zapanować nad gustami mas, ale nie nad własnym życiem. Główny bohater Don Draper (Jon Hamm) spełnia się w pracy, założył rodzinę, ale czuje się samotny i zmęczony monotonią codzienności. Serial oddaje społeczne realia epoki – biali mężczyźni twardo rządzą światem promocji i mediów, kobietom przypada rola sekretarek i asystentek, a czarnoskórym – windziarzy.
[i]3 sezony, nadal emitowany. Produkcja AMC. W Polsce pokazywany w FOX Life.[/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA