fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Rycerze, rock i multimedia

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Pola grunwaldzkie, Zamek Królewski na Wawelu oraz Malbork to trzy miejsca, w których zaplanowano główne obchody 600. rocznicy zwycięstwa wojsk Jagiełły nad Krzyżakami
Jubileusz rozpocznie się w czwartkowy ranek w wawelskiej katedrze, gdzie uroczystą mszę odprawi kardynał Dziwisz. Miłośnicy historii i sztuki będą mogli zobaczyć przygotowaną z rozmachem ekspozycję „Na znak świetnego zwycięstwa”.
W sobotę, 17 lipca na polach grunwaldzkich rozegra się historyczna bitwa. Weźmie w niej udział ponad 2 tys. pieszych, konnych i łuczników, tzw. rekonstruktorów. Staną naprzeciw siebie: jedni pod sztandarami Królestwa Polskiego i sprzymierzonego z nim Wielkiego Księstwa Litewskiego, drudzy – Zakonu wspieranego przez kwiat europejskiego rycerstwa. Kolejne 4 tys. uczestników zajmie się odtworzeniem codziennego życia w XV wieku – w obozie będzie więc można zobaczyć kuglarzy, rzemieślników a także zapoznać się ze średniowieczną modą. Transmisję z tego wydarzenia szykuje TVP Historia (17 lipca, godz. 14).
Natomiast w najbliższy czwartek TVP 2 pokaże widowisko „Banderia 1410” przygotowane przez Romana Kołakowskiego w Malborku. – Pierwotnie projekt miał zostać zrealizowany na polach grunwaldzkich. Okazało się jednak, że bractwa rycerskie zajęły już całą przestrzeń – mówi „Rz” autor i reżyser poetyckiego oratorium.
Koncert, podczas którego wykorzystane zostaną najnowsze techniki multimedialne, odbędzie się w malborskim amfiteatrze. Za tło posłuży zamek.
– Postanowiłem, że połączę muzykę średniowieczną w wykonaniu zespołu Dekameron i ostre, dynamiczne brzmienia rockowe – wyjaśnia Kołakowski. – Na scenie pojawi się więc także zespół z gitarami, puzonami i instrumentami perkusyjnymi. To będzie mocne uderzenie. Malbork zostanie zdobyty.
Oratorium to opowieść o sztandarach. Podczas spektaklu zaprezentują je poczty rycerskie w pełnym rynsztunku.
– Za punkt wyjścia posłużyło mi dzieło „Banderia Prutenorum” – mówi reżyser. – Jan Długosz opisuje w nim wszystkie sztandary, pod jakimi walczono. Skoro pojawiają się chorągwie, powinny pojawić się także cytaty w językach narodów, które spotkały się pod Grunwaldem. W ten sposób pokazujemy, jak skomplikowane są nasze losy, jak splątane korzenie środkowej Europy.
Reżyser zgromadził gwiazdorską obsadę. Wystąpią m.in. Sonia Bohosiewicz, Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Kożuchowska, Mirosław Baka, Robert Gonera i Wiktor Zborowski.
[i]Banderia 1410
22.25 | tvp 1 | czwartek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA