fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Szybkie rozwiązanie na wakacje

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Jeśli nie zależy nam na tym, żeby na karcie znalazło się nasze nazwisko, możemy dostać ją od ręki. Ofertę taką ma na razie kilka banków
Bank BPH wydaje niespersonalizowane karty debetowe, czyli bez wytłoczonego nazwiska klienta, od 2005 r. Są one ważne maksymalnie dwa lata.
– Oferujemy je każdemu, kto składa wniosek o kartę Maestro. Za wydanie karty debetowej, bez względu na to, czy jest spersonalizowana czy nie, nasz bank nie pobiera pieniędzy – tłumaczy Aleksandra Kwiatkowska z Banku BPH.
Bank wprowadził do oferty karty niespersonalizowane z myślą o klientach, którzy nie mają czasu, by czekać na standardowy plastik.
– Osoby, które potrzebują karty natychmiast, mogą ją otrzymać podczas wizyty w oddziale, zaraz po złożeniu wniosku – wyjaśnia Aleksandra Kwiatkowska.
Karta niespersonalizowana działa tak samo jak ta, na której jest nazwisko. Można nią płacić we wszystkich punktach akceptujących karty czy podejmować pieniądze z bankomatu. Transakcje są potwierdzane za pomocą PIN lub podpisu klienta. Karty takie nie cieszą się jednak zainteresowaniem. W maju tego roku stanowiły mniej niż 1 proc. wszystkich kart debetowych wydanych przez BPH.
Karty bez nazwisk od początku swojej działalności, czyli od listopada 2008 r., wydaje Alior Bank. Jak mówi Janusz Wróblewski reprezentujący Alior Bank, o taki środek płatniczy może wystąpić każdy indywidualny klient, który ma w tym banku konto oszczędnościowe bądź ROR. Karty takie są ważne maksymalnie rok, a karty z nazwiskiem – trzy lata.
– Na razie bezpłatnie wydajemy Maestro. Niebawem zastąpimy je kartami Debit MasterCard – informuje Janusz Wróblewski.
Od początku działalności Alior wydał ponad 23 tys. niespersonalizowanych kart. W tej chwili w użyciu jest 14,3 tys. – Wielu klientów decyduje się na kartę bez nazwiska, gdy potrzebuje jej natychmiast, bo np. wybiera się na wakacje czy w delegację – mówi Janusz Wróblewski.
Przewaga karty z nazwiskiem polega na tym, że daje ona więcej możliwości: klient może wybrać jej wzór, może też zamówić wersję z funkcją płatności bezstykowych PayPass albo taką, za pomocą której będzie mógł płacić przez Internet.
Karty niespersonalizowane oferuje też BZ WBK. Alina Stachowiak z tego banku twierdzi, że wydawane są one osobom, które podpisują umowy pakietowe, czyli występują jednocześnie o kartę, rachunek i bankowość internetową.
– Karty bez nazwiska dostają przede wszystkim klienci, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę. Konta są prowadzone w złotych, euro lub funtach brytyjskich – tłumaczy Alina Stachowiak.
W zależności od waluty karty są ważne maksymalnie cztery lata (rachunek w złotych) lub dwa lata (walutowe). Kiedy taka karta wygaśnie, nowa jest już uzupełniana nazwiskiem klienta.
W przyszłym roku karty niespersonalizowane ma wprowadzić DNB Nord. Z kolei PKO BP zastrzega, że na razie nie zamierza tego robić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA