fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy współdziałać z międzyzakładową organizacją związkową

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
[b]Spółka z o.o. zatrudniająca ponad 280 pracowników była objęta działaniem zakładowej organizacji związkowej (zoz), jedynej u tego pracodawcy. Z czasem ilość jej członków spadła do mniej niż dziesięciu, by po 31 grudnia 2009 r., kiedy odszedł z pracy przewodniczący zoz, osiągnąć stan dwóch pracowników.Te pozostałe osoby wstąpiły do liczącej 36 (łącznie z nimi) członków międzyzakładowej organizacji związkowej (moz), a tym samym na terenie pracodawcy przestała całkowicie istnieć zoz. Czy ta moz jest reprezentatywna i czy w związku z powyższym pracodawca musi z nią konsultować i negocjować wszystkie zmiany regulaminów?[/b]Art. 241[sup]25a[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], ustalający tzw. reprezentatywność zakładowej organizacji związkowej, stosuje się odpowiednio do organizacji międzyzakładowej (art. 241[sup]30[/sup] k.p.). Jednak sięgamy po ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA