fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

WOŚP

WOŚP z niebieskim sercem

Tysiące wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierały wczoraj pieniądze na sprzęt do walki z powodzią
Sobowtór Chucka Norrisa, żołnierze i miłośnicy quadów – wszyscy zaangażowali się w akcję WOŚP, która zagrała na rzecz powodzian. Uliczną zbiórkę prowadzono w całym kraju pod hasłem „Stop powodziom!”. – Postanowiliśmy zrobić to, co umiemy najlepiej, czyli zorganizować zbiórkę na zakup sprzętu. Trafi głównie do zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, czyli ludzi, którzy wiedzą co z nim robić, jak go używać. Państwo wszystkiego samo nie zrobi, pomoc organizacji pozarządowych jest niezbędna – mówił szef WOŚP Jurek Owsiak.
W ramach akcji w całym kraju odbyło się ponad 300 koncertów, wzięło w niej udział ok. 7 tys. wolontariuszy z niemal 200 sztabów.
W Augustowie wolontariusze zbierali pieniądze w strugach deszczu. – Choć niewielu turystów zdecydowało się na spacer po mieście w taką pogodę, to ci, którzy już wyszli na ulice, nie oszczędzali. Do puszek wrzucano nawet stuzłotowe banknoty – opowiada Agnieszka Polanowska, szefowa augustowskiego sztabu Orkiestry.
W Gliwicach zbiórka rozkręcała się powoli. – Zdarzało się, że kiedy wolontariusze podchodzili do przechodniów, ci z nieufnością odnosili się do akcji – przyznał Dariusz Opoka z gliwickiego sztabu. Jednak nastawienie do wolontariuszy zmieniało się wraz z liczbą ulotek.
Gośćmi WOŚP byli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, minister Michał Boni oraz komendant PSP gen. Wiesław Leśniakiewicz, który podarował Owsiakowi złoty hełm strażacki.
Do godz. 19.30 zebrano ponad 900 tys. zł. Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP, zastrzega jednak, że to szacunkowa kwota. – Liczenie potrwa około tygodnia. Wtedy okaże się, ile w sumie udało się zebrać – tłumaczy.
Komisja ekspertów WOŚP zdecyduje, ile i jaki sprzęt zostanie kupiony i przekazany strażakom z najbardziej narażonych na powódź terenów. Wstępnie wiadomo, że mają to być m.in. pompy, łodzie, agregaty prądotwórcze i urządzenia do napełniania worków piaskiem.
[i]—Wielka Orkiestra Świątecznej[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA