fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Straciłeś towary w powodzi, zalicz je do kosztów

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Podczas powodzi wiele magazynów, składów i sklepów znalazło się pod wodą a towary uległy zniszczeniu. Czy przedsiębiorcy mogą odliczyć straty?
Tak, ale trzeba pamiętać o udokumentowaniu szkody. Konieczna jest inwentaryzacja i protokół zniszczeń.[srodtytul]Kupili, aby sprzedać [/srodtytul]Z przepisów wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w zamkniętym katalogu art. 23 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] lub art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].W związku z tym że straty w towarach handlowych spowodowane ich zniszczeniem lub uszkodzeniem nie zostały wymienione w tym katalogu, ma do nich zastosowanie ogólna zasada, zgodnie z którą warunkiem potrącenia kosztów dla celów podatkowych jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego z przychodem.Nie ulega jednak wątpliwości, że przy nabyciu tych towarów przyświecał podatnikom...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA