fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010

Kaczyński w Hotelu Europejskim

Jarosław Kaczyński rozpoczął swoją kampanię w ostatnią sobotę na pl. Teatralnym w Warszawie
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Jędrzej Bielecki
31 maja kandydat PiS ma zainaugurować cykl debat programowych. Miejsce: tuż obok Pałacu Prezydenckiego
Jarosław Kaczyński, politycy z jego partii oraz zaproszeni specjaliści będą rozmawiać o polityce zagranicznej, edukacji, kulturze, bezpieczeństwie i gospodarce.
W poniedziałek kandydat PiS zainauguruje cykl w stworzonym przez jego sztab centrum informacyjnym w warszawskim Hotelu Europejskim. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – hotel znajduje się kilka kroków od Pałacu Prezydenckiego, gdzie wciąż są zapalane znicze ku czci zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego.
– Zależy nam na dyskusji programowej o najważniejszych problemach kraju. Będzie ona otwarta dla wszystkich środowisk – zapowiada organizująca cykl spotkań posłanka Elżbieta Jakubiak.
Pierwszą po inauguracji debatą ma być spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Jadwigą Staniszkis we wtorek 1 czerwca. Temat: Unia Europejska i jej reforma. Staniszkis była wczoraj w sztabie wyborczym PiS, gdzie rozmawiała o swoim udziale.
Tego samego dnia Kaczyński chce się spotkać z premierem Węgier Victorem Orbanem, który właśnie wtedy ma być w Warszawie. Nie wiadomo jednak, czy sztabowcom kandydata PiS uda się zaprosić lidera węgierskiej prawicy do udziału w debacie unijnej.
Integracji europejskiej i polityce wschodniej będą poświęcone dwie oddzielne debaty. Tę ostatnią przygotowują eurodeputowani PiS Paweł Kowal i Konrad Szymański. Wśród zaproszonych przez nich uczestników ma być Agnieszka Romaszewska, szefowa nadającej na Białoruś telewizji Biełsat.
Debatę gospodarczą z kolei ma przygotować Paweł Szałamacha, prezes Instytutu Sobieskiego i były wiceminister skarbu w rządzie PiS. Mają być w nią zaangażowani eksperci z kierowanego przez Szałamachę Instytutu.
Oprócz gospodarczej zaplanowano debatę na temat rozwoju regionalnego. Sztabowcy Kaczyńskiego podkreślają bowiem w kampanii dorobek tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Grażyny Gęsickiej, posłanki i minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS.
Debatę „Młodzi dla polityki” przygotowuje 29-letni poseł PiS Jan Dziedziczak. Inny poseł tej partii Mariusz Kamiński dostanie propozycję zorganizowania panelu na temat bezpieczeństwa kraju i polityki obronnej.
Jednym z ważnych gości dyskusji ma być prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk. Jego uczestnictwo jest planowane w debacie na temat edukacji. Na panel „Program dla kultury” zaproszono posła PiS i dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego. – Będę obecny – zapowiada. – Mnie najbardziej interesuje propozycja 1 proc. dla kultury.
Chodzi o projekt ustawy zobowiązującej Sejm do przeznaczania każdego roku z budżetu środków w takiej właśnie wysokości na potrzeby kultury.
– Każdy może przyjść na debaty – mówi Jakubiak. Zapis spotkań trafi na portal YouTube.
Jednak jeszcze przed uruchomieniem cyklu debat Kaczyński próbuje nadgonić swą dotychczasową słabą obecność w kampanii. Dziś jedzie na spotkanie do Częstochowy, jutro do Zakopanego, a w niedzielę zamierza uczestniczyć w pielgrzymce do sanktuarium w Piekarach Śląskich.
Wczoraj prezes PiS uciął spekulacje na temat tego, czy chce uniknąć debaty z kandydatem PO. Stwierdził, że wyborcy powinni poznać różnice między kandydatami, a ustalenie terminu to tylko kwestia techniczna.
– Debata między panem Komorowskim a mną wydaje się zasadnicza – mówił Jarosław Kaczyński.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA