fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Apple przeskoczył Microsoft

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Wartość rynkowa powstałego w garażu Apple Inc. jest dziś największa pośród spółek technologicznych i o 3 mld dolarów wyższa niż w przypadku Microsoftu
Ostatnie zmiany kursowe spowodowały wzrost cen akcji Apple Inc, a tym samym wzrost kapitalizacji rynkowej tej firmy do 222 mld dolarów. Microsoft kosztuje dzisiaj „tylko” 219 mld. W ostatnią środę ceny Appla minimalnie staniały (o 0,4 proc.) do 244,11 dol., ale w przypadku Microsoft ten spadek był znacznie głębszy (4 proc.) i za akcję płacono 25,01 dol. W indeksie Standard&Poor's 500 przed Apple znajduje się już tylko gigant naftowy Exxon Mobil Inc.
Dzisiaj trudno jest uwierzyć, że Apple w latach 90. praktycznie groziło bankructwo, a akcje spółki są dzisiaj 10-krotnie droższe niż 10 lat temu. W tym samym czasie akcje Microsoft staniały o 20 proc. Ostatni raz papiery Appla były droższe od papierów Microsoft 19 grudnia 1989 roku. Kiedy jednak Apple groził upadek, w roku 1997 Microsoft zainwestował w nią 150 mln dolarów, ratując tym samym od bankructwa. Gigant z Seattle był wtedy wart pięciokrotnie więcej, niż Apple.
To jednak pierwsze lata XXI wieku przyniosły firmie z Cupertino powrót do błyskawicznego rozwoju wraz z wprowadzeniem rynkowych hitów — iPoda, iPhone — który był pierwszym telefonem komórkowym umożliwiającym łączenie z Internetem- i ostatnio iPada. Jeśli chodzi o wymyślanie elektronicznych gadżetów, w których zakochała się młodzież całego świata Apple nie ma sobie równych. Chociaż prawdą jest również i to, że że 9 na 10 użytkowników pecetów korzysta z systemów Microsoft. Apple nie ustaje w innowacjach. W czerwcu na rynku pojawi się nowa generacja iPhone. Ale Microsoft nadal ma wyższą sprzedaż, niż Apple — o miliard dolarów — 14,5 wobec 13,5 mld dol. osiąganych przez firmę Steve Jobsa.
[ramka][b]Opinia: Paweł Puchalski, analityk DM BZWBK[/b]
Wartość akcji Microsoftu zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca z 32 do 26 dol., czyli o prawie 20 proc. Dlatego należy interpretować tę sytuację raczej jako zsunięcie się Microsoftu poniżej Apple pod względem kapitalizacji niż sukces Apple.
Z drugiej strony na zachowanie Apple na giełdzie ma wpływ niedawno zaprezentowany produkt. W marcu, na dnie bessy, za jedną akcję firmy płacono 83 dol. Dzisiejsza wycena na poziomie 250 dol. za papier robi wrażenie. Apple jest w pewnym sensie uzależnione od regularnego dopływu udanych produktów, które odnoszą sukces na poszczególnych rynkach. Na przykładzie tego koncernu widać, że innowacyjność popłaca, bo przekłada się na cenę. Niedysponujący tyloma innowacyjnymi produktami Microsoft skupia się na obronie swojej pozycji rynkowej.[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=t.boguszewicz@rp.pl]t.boguszewicz@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA