fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Ile domen w polskiej sieci

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Rynek domen internetowych w Polsce kolejny rok rozwijał się w rekordowym tempie. "Rz" dotarła do raportu NASK, w którym podsumowuje on 2009 rok
Okazuje się, że na koniec tego roku liczba domen z rozszerzeniem .pl wyniosła w naszym kraju niemal o 25 proc. osiągając 1,63 mln. To o ponad 300 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Każdego dnia powstawało średnio 2600 nowych domen. Daleko nam jednak do wzrostu liczby domen, jaki zarejestrowano w roku 2008. Wówczas przybyło 73,5 proc. stron z rozszerzeniem .pl.
Te wyniki sprawiają, że w 2009 roku Polska zajęła piąte miejsce w rankingu państw Unii Europejskiej pod względem liczby domen utrzymywanych w rejestrze.
Dzięki temu uplasowaliśmy się przed Francją, Hiszpanią, Danią, Belgią i Szwecją. Najwięcej w Europie zarejestrowanych domen mają Niemcy. Rozszerzenie .de ma ponad 13 milionów domen. Wyprzedza nas też Wielka Brytania, Holandia oraz Włochy.
Raport NASK pokazuje też kto jest liderem na naszym rynku registratorów domen. Palmę pierwszeństwa podobnie jak w roku ubiegłym dzierży Home.pl z 25,81 proc. rynku (w ubiegłym roku firma kontrolowała 27 proc. rynku). Po piętach depcze mu jednak NetArt z 24,80 proc. (w 2008 było to 24 proc.) Na trzecim miejscu, podobnie jak rok wcześniej, znalazło się AZ.pl.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA