Finanse

Fiskus już oddaje pieniądze

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Polacy nie spieszą się z rozliczaniem swych ubiegłorocznych dochodów. Pierwsi zgłaszają się oczywiście ci podatnicy, którym przysługuje zwrot
Po sześciu tygodniach tegorocznej kampanii rozliczeniowej w urzędach skarbowych i za pośrednictwem Internetu rozliczył się dopiero co dziesiąty podatnik.
Pierwsi do fiskusa zgłaszają się oczywiście ci podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaconego w ciągu roku podatku. W województwie podlaskim na przykład urzędy skarbowe zwróciły już ponad 16 mln zł nadpłaconego podatku. Rekordzista otrzymał 55 696 zł zwrotu. Nie zwlekał ze złożeniem swojego zeznania wiedząc o tym, że im szybciej rozliczy się z fiskusem, tym szybciej na jego koncie pojawi się zwrócona kwota nadpłaconego podatku. - Z podsumowania pierwszych tygodni tegorocznej kampanii rozliczania PIT wynika, że do urzędów skarbowych z Podlasia wpłynęło prawie 41,5 tys. zeznań PIT-36, PIT-36L i PIT-37, co stanowi 10 proc. ze spodziewanych 400 tys. formularzy - wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku. Jego zdaniem wpływ na niewielki ruch w urzędach ma fakt, że pracodawcy na przesłanie informacji o naszych dochodach mają jeszcze czas do końca lutego. Z już złożonych zeznań wynika, że podobnie jak w ubiegłym roku największą popularnością wśród ulg i odliczeń cieszy się ulga na dziecko, ulga na Internet i ulga rehabilitacyjna. W tym pierwszym przypadku odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 z 556,02 zł, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik sprawował opiekę nad małoletnim dzieckiem. Użytkownicy internetu mają prawo odliczyć od podatku 760 zł rocznie.
Fiskus przypomina, że nawet jeśli ktoś musi dopłacić należny podatek, nie powinien zwlekać z rozliczeniem PIT. Złożenie zeznania podatkowego z wyliczoną kwotą do zapłaty, nie oznacza bowiem konieczności zapłaty pieniędzy w dniu złożenia zeznania. PIT można złożyć już dzisiaj, a należną dopłatę uregulować w terminie do 30 kwietnia 2010 roku.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL