fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

We Włoszech już, w Polsce w październiku

Papież Jan Paweł II
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Dopiero jesienią polscy czytelnicy poznają wyjątkową książkę o Janie Pawle II, bo napisaną przez postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Sławomira Odera
- Dlatego jest święty. Prawdziwy Jan Paweł II, o którym opowiada postulator procesu beatyfikacyjnego – tak brzmi pełny tytuł książki, która jest już we włoskich księgarniach. W Polsce, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” książka ukaże się w październiku. Prawo do wydania książki otrzymało krakowskie wydawnictwo diecezjalne św. Stanisława BM.
- Tak, wydamy książkę w październiku - przyznaje dyrektor wydawnictwa ks. Zygmunt Kosowski.
Wydaje się, że wypuszczenie książki na rynek związane jest z planowana beatyfikacją Jana Pawła II.
A jeśli beatyfikacji nie będzie w październiku?
- Też ją wydamy - zapewnia ks. Kosowski i dodaje, że książka gotowa będzie już we wrześniu.
Nie trudno przewidzieć, że książka będzie w Polsce bestsellerem. Ks. Sławomir Oder jak mało kto poznał życie Jana Pawła II. To on jako postulator procesu beatyfikacyjnego przygotował positio, czyli dokument sumujący wszystkie zebrane w procesie materiały, które przekonały Kongregację Spraw Kanonizacyjnych i Benedykta XVI, że Jan Paweł II żył cnotami chrześcijańskimi w sposób heroiczny.
W książce, której współautorem jest dziennikarz Saverio Gaeta są m.in. dwa nieznane dotąd listy papieża z 1989 i 1994 roku, z których wynika, że Jan Paweł II gotów był zrezygnować z powodu postępującej choroby.
Jeden ze 114 świadków w procesie zeznał, że to Jan Paweł II podczas wizyty w Chile przekonał Augusto Pinocheta do rezygnacji z władzy. Pinochet napisał o tym w liście do papieża. Ks. Sławomir Oder w dzisiejszym wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” poinformował, że wśród świadków w procesie byli trzej niekatolicy, jeden wyznawca judaizmu. Pozostali to: 35 kardynałów, 20 biskupów, 11 księży, 5 zakonników, 3 siostry zakonne i 36 katolików świeckich.
Zanim książka ukaże się w Polsce, wcześniej, bo już 15 lutego wydawnictwo św. Stanisława BM wyda „Wielką księgę cudów Jana Pawła II”. To już trzecia książka z cyklu traktującego o cudach i łaskach doznanych za wstawiennictwem Jana Pawła II, z których dwie poprzednie stały się bestsellerami. Cykl powstaje we współpracy z biurem postulacji procesu, czyli również ks. Oderem. Dyrektor wydawnictwa św. Stanisława BM zapowiada, że w najnowszej książce zostanie opisanych 230 największych cudów i łask, które ludzie z całego świata zgłosili do biura postulacji.
Ks. Oder we wspomnianym wywiadzie dla dziennika włoskiego episkopatu „Avvenire” przyznał, że łask za wstawiennictwem polskiego papieża doświadczyli także niekatolicy - prawosławni, ale także wyznawcy judaizmu, islamu i hinduizmu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA