fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Chcesz mieć ciepło - strzeż się błędów

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz o ociepleniu budynku
? Jeśli ocieplenie budynku ma być sfinansowane kredytem termomodernizacyjnym z premią z Banku Gospodarstwa Krajowego, musisz najpierw zamówić audyt energetyczny.
? Warto zlecić wykonanie projektu ocieplenia – fachowiec dobierze rodzaj i grubość materiału ociepleniowego do potrzeb konkretnego budynku. Fachowców szukaj w biurach projektowych, firmach zajmujących się pracami ociepleniowymi, u przedstawicieli producentów materiałów ociepleniowych.
? Prace budowlane polegające na dociepleniu istniejącego budynku wymagają zgłoszenia w starostwie przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli roboty mają być wykonywane na budynkach, których wysokość przekracza 12 metrów, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę (na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 4 [link=http://]prawa budowlanego[/link]) - wtedy projekt ocieplenia będzie niezbędnym załącznikiem do wniosku o pozwolenie.
[i] Więcej na ten temat w artykule Renaty Krupy-Dąbrowskiej [link=http://www.rp.pl/artykul/117722.html]„Co musisz zrobić, zanim docieplisz budynek”[/link][/i]
? Ocieplenie budynku styropianem lub wełną mineralną wykonuje się w technologii ETICS, która polega na przymocowaniu do ściany zewnętrznej kolejno następujących warstw:
? materiał termoizolacyjny (np. płyty styropianowe, wełna) przyklejony masą lub zaprawą klejącą,
? warstwa zbrojona - masa lub zaprawa klejąca z wtopioną w nią siatkę z metalu, włókna szklanego lub tworzywa sztucznego,
? powłoka gruntująca,
? tynk,
? mocowanie specjalnymi kołkami – przy płytach z wełny – konieczne, przy płytach ze styropianu – jako mocowanie dodatkowe, lecz nieobligatoryjne.
? Technologii ETICS używa się tylko do ocieplania ścian od zewnątrz. Dachy ociepla się innymi sposobami.
? Należy kupić gotowy system ociepleniowy danego producenta, w którym znajdują się wszystkie materiały potrzebne do wykonania pełnego ocieplenia. Niedopuszczalne jest użycie materiałów z różnych systemów.
? Zarówno płyty styropianowe jak i wełna mineralna powinny posiadać stosowne atesty.
? Prace ociepleniowe powinna wykonywać wyspecjalizowana w tym firma, gdyż błędy wykonawcze mają kolosalne znaczenie dla skuteczności i trwałości ocieplenia.
? Roboty ociepleniowe należy wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, choć są też dostępne systemy ociepleniowe dopuszczone do wykonywania w niższych lub wyższych temperaturach. Informacja o tym powinna być podana w specyfikacji danego systemu ociepleniowego lub materiału.
? Niedopuszczalne jest prowadzenie prac ociepleniowych podczas deszczu, silnego wiatru, na silnie nasłoneczniownej elewacji oraz wtedy, gdy zapowiadany jest spadek temperatury poniżej 0 stopni C w ciągu 24 godzin.
? Nie można wykonywać ocieplenia na ścianie z ubytkami, z łuszczącym się lub odspajającym starym tynkiem – trzeba najpierw usunąć taką warstwę starego podłoża. Również ściany silnie zabrudzone trzeba oczyścić przed rozpoczęciem prac.
? Płyty styropianowe nie powinny być wystawione na działanie warunków atmosferycznych dłużej niż 7 dni; pożółkłe powierzchnie płyt powinny być zeszlifowane i odpylone przed wykonaniem dalszych prac.
? Płyty z wełny mineralnej nie powinny być wystawione na działanie warunków atmosferycznych, gdyż szybko nasiąkają wilgocią.
? W przypadku, gdy prace ociepleniowe muszą zostać przerwane, powierzchnię ścian należy osłonić folią przed działaniem warunków atmosferycznych.
? Grubość warstwy masy klejącej pod styropianem nie powinna przekraczać 1 cm. Świeżo przyklejonej płyty nie należy ruszać, np. dociskać. Jeśli mają być dodatkowo zastosowane kołki, to nie powinno się ich mocować przed upływem 24 godzin.
? Do mocowania płyt z wełny mineralnej co do zasady należy użyć i zapraw klejących i kołków, niezależnie od wysokości budynku i rodzaju ściany. Zaprawa powinna być najpierw rozprowadzona na całej powierzchni ściany, a potem dodatkowo pod każdą płytę.
? Zarówno płyty styropianowe jak i wełniane powinny być kładzione w taki sposób, by zachować tzw. mijankowy układ pionowy (spoiny w miejscu zetknięcia 4 płyt nie powinny tworzyć krzyża). Płyty powinny dokładnie do siebie przylegać na całej powierzchni ocieplanej ściany (szpary większe niż 2 mm powinny być wypełnione paskami styropianu lub klinami z wełny), a miejsca ich zetknięcia nie powinny wypadać na pęknięciu ściany ani na granicy dwóch różnych materiałów ściennych (np. tynku i gresu).
? Przed położeniem warstwy zbrojonej na styropian całą powierzchnię z płytami trzeba wyrównać papierem ściernym, jednak dotyczy to tylko niewielkich nierówności. Większe świadczą o błędach wykonawcy.
? Warstwę zbrojoną na wełnie trzeba wykonać za jednym razem, ale nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia płyt. Do tego czasu wełna powinna być zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi Na parterze i cokołach zaleca się użycie dwóch warstw siatki zbrojącej.
? Warstwę tynku należy kłaść nie wcześniej niż po 3 dniach. W przypadku styropianu nie później niż po 3 miesiącach od wykonania warstwy zbrojonej, a przy wełnie.
? Wybierając kolor tynku pamiętaj, że elewacja od strony południowej i zachodniej nie powinna być wykończona w ciemnym kolorze, aby nie narażać się na skutki zbytniego nagrzewania; przy dużych powierzchniach ścian lepiej jest wybrać tynk z wyraźną fakturą (tzw. zacierana, natryskowa, rapowana, kornik), gdyż nie będą na nim widoczne pęknięcia, które mogą powstać w wyniku kurczenia się warstwy ociepleniowej.
? Jeśli sam odbierasz od wykonawcy prace ociepleniowe, pamiętaj, by dokonać odbioru po następujących etapach:
1. przygotowanie podłoża,
2. zamocowanie styropianu i wełny na kleju,
3. wykonanie warstwy zbrojonej,
4. wykonanie tynku,
5. wykonanie obróbek blacharskich (np. parapety).
[b]Uwaga,[/b] powinieneś zwrócić uwagę na równość powierzchni, jednolitość faktury, koloru, zgodność wykonania szczegółów z projektem, prawidłowość połączenia ocieplenia z innymi elementami elewacji (parapety, okna, drzwi)
[ramka][srodtytul]Pamiętaj, że:[/srodtytul]
? ocieplić należy całą powierzchnię ściany, łącznie z ościeżami okien i drzwi,
? warstwa kleju nie może być zbyt cienka,
? w płytach izolacyjnych nie wolno mocować skrzynek pocztowych czy liczników,
? siatka zbrojąca musi być dobrze zatopiona w zaprawie klejącej,
? nie wolno zostawiać niedokończonych prac na zimę,
? narożniki i krawędzie powinny być wzmocnione specjalnymi elementami (naroża, listwy startowe),
? trwałość ocieplenia styropianem lub wełną mineralna ocenia się na co najmniej 30 lat pod warunkiem systematycznych napraw tynku, którego trwałość ocenia się na przynajmniej 5 lat. [/ramka]
[b]konsultacja: inż. Jacek Popczyk z Instytutu Techniki Budowlanej[/b]
[i]Zainteresowanych tematem odsyłamy po szczegółowe informacje do publikacji „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonania” wydanej przez [link=http://www.itb.pl]Instytut Techniki Budowlanej[/link] w serii „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” (nr 447, Warszawa 2009). Dziękujemy Wydawnictwu ITB za pomoc w przygotowaniu artykułu. [/i]
[ramka][srodtytul]Czytaj też [/srodtytul] [ul] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/427771_Czy_styropian_udusi_nasze_domy_.html]Czy styropian udusi nasze domy?[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,426023_Jak_i_czym_ocieplic_dom.html]Jak i czym ocieplić dom[/link][/li] [/ul] [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA