Praca

Studia techniczne ułatwią wejście na rynek pracy

Na czele poszukiwanych zawodów znalazł się inżynier budownictwa
copyright PhotoXpress.com
W perspektywie pięciu lat najbardziej poszukiwani będą u nas specjaliści z dyplomem inżyniera
Kogo będą poszukiwać polskie firmy w kolejnych latach do 2015 roku? Jak wynika z prognoz przedstawicielu ośmiu dużych firm doradztwa personalnego i agencji zatrudnienia, większość najbardziej pożądanych przez pracodawców zawodów będzie wymagała wykształcenia technicznego.
Na czele poszukiwanych specjalności jest [link=http://kariera.pl]inżynier budownictwa[/link]; w najbliższych latach czeka nas jeszcze sporo dużych inwestycji infrastrukturalnych. Na drugim miejscu znaleźli się inżynierowie eksperci ds. odnawialnych źródeł energii, których znaczenie będzie rosło wraz z ograniczeniem emisji CO2. Wśród innych poszukiwanych inżynierskich specjalności są: energetyka, robotyka i lotnictwo. Sebastian Pawlik z Advisory Group Test Human Resources zwraca uwagę na rozwijane w Polsce centra badań i rozwoju dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, co da nowe możliwości pracy inżynierom z tych branż.
Jak jednak podkreślają uczestnicy naszej sondy, nawet w bardzo technicznych specjalnościach obok fachowej wiedzy i doświadczenia coraz bardziej będą się liczyć tzw. miękkie umiejętności [link=http://kariera.pl]pracy[/link] w zespole i komunikacji. Nie wspominając o dobrej znajomości najlepiej dwóch języków obcych. Katarzyna Borowczyk z Bigramu przypomina, ze inżynier pracujący w fabryce już jest często odpowiedzialny za wdrażanie międzynarodowych projektów co wymaga biegłej znajomości obcego języka, finansów oraz łatwości nawiązania kontaktów. Najbliższe lata powinny też przynieść sporo możliwości dla specjalistów związanych z nowymi technologiami. W pierwszej piątce najbardziej poszukiwanych zawodów utrzymają się informatycy/programiści. Doradcy personalni wymieniają też inne [link=http://kariera.pl]perspektywiczne zawody[/link] związane z nowymi technologiami, w tym coraz większą grupę specjalności internetowych. Firmy będą szukać ekspertów od e-commerce, czyli handlu w Internecie, od e-marketingu, badania ruchu na portalach czy od pozycjonowania informacji w serwisach. W tych zawodach z powodzeniem mogą się sprawdzić absolwenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych. Wśród poszukiwanych do 2015 roku specjalności są też te związane z opieką medyczną oraz opieką nad dziećmi i osobami starszymi. Takie kwalifikacje mogą zdobyć przedstawiciele zawodów, które nie będą poszukiwane przez pracodawców. Choćby pedagodzy i nauczyciele, dla których wraz z malejącą liczbą uczniów będzie ubywało pracy. Problemy z pracą w zawodzie mogą też mieć politolodzy oraz ekonomiści oraz prawnicy bez specjalizacji. Z dużą konkurencją muszą się liczyć specjaliści od marketingu i HR, gdzie trafia spora część absolwentów kierunków humanistycznych. Agnieszka Mazurek, kierownik działu analiz rynku pracy w Sedlak & Sedlak, zwraca uwagę, że polscy pracodawcy coraz częściej skarżą się nie tyle na brak dostępu do przedstawicieli określonej grupy zawodowej, ile na deficyt profesjonalistów. Jej zdaniem podstawowym problemem polskiego rynku pracy jest niekompetencja oraz zbyt niskie kwalifikacje dostępnych na rynku pracowników; nie tylko pracowników fizycznych, ale i osób, które z racji wykształcenia powinny być specjalistami w swojej branży. [ramka][srodtytul]Rynek pracy specjalistów w latach 2010 – 2015[/srodtytul] [b] Poszukiwane zawody/specjalności [/b] - inżynier budownictwa - kierownik projektów (project manager) - informatyk/programista - specjalista ds. energii odnawialnej - lekarz/opiekun medyczny [b]Zawody, w których będzie trudniej o pracę[/b] - politolog - pedagog/nauczyciel - pracownik administracyjny - ekonomista bez specjalizacji - prawnik bez specjalizacji[/ramka] [ramka][b][link=http://www.kariera.pl/praca/katalog/branza/1-Administracja%20Pa%C5%84stwowa/]Setki ofert pracy w administracji państwowej[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL