Notowania

Spokój przed świętami

Spokojna przedświąteczna sesja zakończyła się lekkim wzrostem wskaźnika największych spółek notowanych w Warszawie. Pozostałe indeksy zakończyły dzień pod kreską.
Rzeczpospolita
Na GPW typowa przedświąteczna atmosfera. Ruch mierzony obrotami jest znikomy, a handluje tylko ten, kto musi
Ostatnia przed świętami sesja giełdowa nie różniła się szczególnie od dwóch poprzednich w tym tygodniu, przynajmniej jeśli chodzi o aktywność inwestorów.
Po dość monotonnym dniu WIG20 zamknął notowania na lekkim plusie. W dół poszły natomiast indeksy mniejszych firm – mWIG40 i sWIG80. Wartość obrotów, głównie za sprawą Pekao i PKN Orlen, wzrosła do 1,3 mld zł. Dzień wcześniej było to 1,16 mld zł. Tym razem na przebieg notowań większego wpływu nie miały dobre nastroje panujące na rynkach zachodnich, gdzie główne indeksy wyznaczały nowe tegoroczne rekordy. Również informacje GUS na temat sprzedaży detalicznej w listopadzie (+6,3 proc.), choć lepsze od oczekiwań (+4,1 proc.), nie wpłynęły na poczynania inwestorów. Podobnie zresztą było po publikacji dobrych danych o produkcji przemysłowej.
To potwierdza tylko tezę, że obecnie handlują tylko najaktywniejsi na rynku daytraderzy i ci, którzy muszą dokonać operacji np. ze względów księgowych. Rynek obojętnie przyjął też środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Mało było też informacji korporacyjnych, które mogłyby zachwiać kursem i zwiększyć obroty. Jedną z niewielu była wiadomość o rozpoczęciu w środę drugiego skupu akcji przez DM IDM SA. Kurs wzrósł o 4,87 proc. (analiza poniżej). Fatalny dzień mają za sobą akcjonariusze spółki Multimedia. Przy nienotowanych od września ubiegłego roku obrotach (61,6 mln zł) w środę kurs papierów spółki spadł o prawie 7 proc. We wtorek spółka poinformowała, że BZ WBK TFI zszedł poniżej 5 proc. w kapitale zakładowym. W środę właściciela zmieniło 2,7 proc. wszystkich akcji. W USA sesja rozpoczęła się od niewielkich zwyżek, które pod wpływem słabszych danych z rynku nieruchomości zostały skorygowane. Ostatecznie udało się jednak utrzymać tamtejsze indeksy nad kreską.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL