Ekonomia

Geithner: Nie będzie drugiej fali kryzysu

AFP
Sekretarz skarbu USA, Timothy Geithner zapewnia, że administracja prezydenta Obamy działa obecnie bardzo sprawnie i powtórka kryzysu finansowego, który ogarnął świat w zeszłym roku nie jest możliwa
- Nie będzie drugiej fali kryzysu. Nie możemy sobie pozwolić aby kraj po raz wtóry ogarnęło ryzyko serii tak niekorzystnych wydarzeń jak w 2008 r. – mówi Geithner w wywiadzie dla rozgłośni National Public Radio.
Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych podkreślił jednocześnie, że przewlekły problem związany z kredytami hipotecznymi i ewentualnym spadkiem wartości dolara nie rozchwieje już rynków w taki sposób jak rok temu. - Zrobimy wszystko co konieczne, by powstrzymać ewentualną drugą falę kryzysu. Jesteśmy dobrze przygotowani do działania – dodał Geithner.
Z tymi obietnicami kontrastują wypowiedzi Geithnera z innego wywiadu, gdzie wyraźnie zwraca uwagę, że potrzeba jeszcze wielu miesięcy aby sytuacja na rynku pracy w USA się ustabilizowała. - Wielu ekonomistów twierdzi, że do wiosny zaobserwujemy wzrost miejsc pracy i ludzi pracujących – powiedział Geithner w wywiadzie dla ABC. Tymczasem w ostatnim tygodniu 480 tys. amerykanów zwróciło się do urzędu pracy po zasiłek. Geithner wierzy, że w IV kw. wzrost PKB USA przyspieszy wobec 2,2 proc. wzrostu w III kw., ale gospodarkę trapi nadal wiele trudnych spraw, których rozwiązanie potrwa długo. - Byliśmy w tak głębokim dołku, że zajmie to jeszcze dużo czasu zanim zdołamy naprawić wszystkie zniszczenia i odbudować zaufanie w siłę naszej gospodarki – mówi Geithner.
Źródło: Associated Press

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL