Surowce i Chemia

Kompania odda kopalnię Tauronowi

Jeśli w 2010 r. Kompania Węglowa odda Bolesława Śmiałego i sprzeda Silesię, zostanie jej 14 kopalń z 16 obecnie.
Rzeczpospolita
Bolesław Śmiały zmieni właściciela. Kompania Węglowa dostanie 2 proc. akcji Tauronu – dowiedziała się „Rz”
Przedstawiciele Tauron Polska Energia i Kompanii Węglowej (KW) podpisali list intencyjny, na podstawie którego Kompania wniesie do Tauronu kopalnię Bolesław Śmiały i swoje akcje Południowego Koncernu Węglowego (PKW) – ok. 47 proc. Z informacji „Rz” wynika, że w zamian Kompania dostanie 2 proc. akcji Tauronu.
Obecnie większościowy pakiet PKW (ok. 52 proc.) należy do Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron. – Na podstawie listu intencyjnego Tauron i Kompania Węglowa opracują zasady i harmonogram prac, których rezultatem ma być podpisanie umowy końcowej – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW. Jak wynika z informacji „Rz”, za Bolesława Śmiałego wycenionego w 2007 r. na 120 mln zł oraz udziały w PKW warte ok. 200 mln zł Kompania Węglowa dostanie akcje Tauronu warte 300 – 400 mln zł.
Tauron szykuje się na giełdę w 2010 r. Według resortu skarbu porządkowanie struktury kapitałowej grupy jest jednym z elementów przygotowań. Oferta Tauronu ma być warta do 4 mld zł. Akcje o podobnej wartości chciałby sprzedać jednocześnie Skarb Państwa. Grupa wyceniana jest na ok. 15 – 20 mld zł. Jak wynika z informacji „Rz”, uproszczenie struktury akcjonariatu PKW nie przyniesie rozstrzygnięcia w sprawie sporu o przydział akcji pracowniczych Tauronu załodze PKW. Pracownicy PKW (kopalnie Sobieski i Janina) domagają się akcji PKW zamiennych na akcje Tauronu. Ale zdaniem osób zbliżonych do sprawy należą im się raczej akcje pracownicze Kompanii (PKW powstał, gdy ta wniosła do spółki kopalnię Janina). Kompania Węglowa ma już akcje innych dużych firm: m.in. 1,8 proc. KGHM Polska Miedź oraz 9,9 proc. Zakładów Azotowych Puławy. Są one dla spółki m.in. zabezpieczeniem kredytów. Raz już planowano wniesienie Bolesława Śmiałego do Tauronu – gdy cofnięto decyzję o zamknięciu kopalni. Czemu się nie udało? Kompania miała wtedy wnieść Bolesława Śmiałego aportem do Tauronu (kopalnia zaopatruje w paliwo jego elektrownię Łaziska, jest z nią połączona taśmociągiem). Potem nastąpiłoby podwyższenie kapitału przez nową emisję akcji – maksymalnie 100 mln zł. Te udziały objąć miał Węglokoks, główny eksporter węgla. Przejąłby udziały Kompanii w PKW i akcje nowej emisji, co dawałoby mu większość akcji w PKW. Te zamieniłby na akcje Tauronu. Ale jeśli Tauron nie dokonałby tej zamiany, Kompania musiałaby odkupić od Węglokoksu swoje udziały, ale za gotówkę.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL