Finanse

20 lat od podpisania gospodarczej konstytucji

Fotorzepa, Danuta Matloch
- Dzięki planowi Leszka Balcerowicza mamy dziś szansę iść dalej – mówiłpodczas uroczystości 20-lecia jego prezentacji w Sejmie AndrzejWielowieyski, były marszałek Sejmu
Sam Balcerowicz przyznał, że odczuwa dziś zasłużoną satysfakcję patrząc wstecz. Zastrzegł jednak, że musimy mieć świadomość działań, które dziś stoją przed nami.
– Wszyscy się ze mną zgodzą, że musimy uzdrawiać finanse publiczne – przekonywał profesor. – Kluczem do tego są nadmierne wydatki, które są przyczyną nadmiernych podatków i pęczniejącego długu. Co należy zrobić? Zachęcić ludzi, aby dłużej pracowali. Gospodarce pomoże też, jeżeli uwolnimy firmy od polityki - mówił Balcerowicz. Wspominając początki tworzenia programu reform przyznał, że nie było łatwo. Zachód chciał pomagać, ale rozmowy z delegacjami ze Stanów Zjednoczonych, czy Europy trwały krótko i kończyły się radą profesora – "najpierw przetestujcie te pomysły u siebie".
Gdy już zaczął działać nie obyło się bez niespodzianek – przyjemnych i nieprzyjemnych. – Do tych pierwszych z pewnością należała informacja, że ceny jaj zaczęły spadać, to była historyczna chwila – śmiał się Balcerowicz, który 20 lat temu stanął w obliczu szalejącej inflacji, która dziennie sięgała 20-25 proc. - Zadziałała wymienialność pieniądza, gospodarka zaczęła się normalizować. O sukcesie planu świadczą zresztą też nieekonomiczne wskaźniki – przypomniał profesor – mężczyźni żyją dłużej, a umieralność noworodków nie jest już tak wysoka jak przed 20 laty. O tym, jak trudno było do tego doprowadzić mówił też obecny minister finansów Jacek Rostowski. – Wtedy nie było niczego, papieru w ministerstwie starczyło tylko na wydrukowanie planu, na nasze notatki już nie – wspominał Rostowski. W jego opinii tajemnicą powodzenia planu było to, że był on całościowy i wykorzystywał silne strony naszej gospodarki – relatywną otwartość na zachodnie gospodarki, zręby gospodarki rynkowej, względnie wolne ceny, zręby ładu pracowniczego oraz największy w regionie sektor prywatny. - Oczywiście były też rzeczy, których nie przewidzieliśmy – mówił szef resortu finansów. – Rezerwy walutowe oficjalnie wynosiły 5,5 mld dolarów, jednak gdy zapytaliśmy bank Pekao ile pieniędzy ma, okazało się, że zaledwie 200 mln dolarów, reszta w tajemniczy sposób wyparowała. Balcerowiczowi udało się nawet temu zaradzić poprzez ostrą deprecjację waluty. Zamienił zupę rybną w akwarium, dzięki czemu inne kraje w regionie łatwiej przeszły proces transformacji czerpiąc wzorzec z Polski. - Plan Balcerowicza był gospodarczą konstytucją dla Polski – stwierdził Andrzej Zawiślak, były przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej. Dzięki niemu mamy dziś w Polsce kapitalizm, a dzięki niemu demokrację i społeczeństwo obywatelskie.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL