Banki

Nie oddamy BZ WBK

Gerry Byrne, szef Grupy AIB na naszą część Europy
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Irlandzka grupa AIB nie zamierza pozbywać się swoich spółek działających w Polsce
Nie chcemy sprzedawać banku BZ WBK – mówi w rozmowie z „Rz” Gerry Byrne, szef Grupy AIB na Europę Środkowo-Wschodnią. Tym samym ucina spekulacje na temat możliwości wystawienia na sprzedaż BZ WBK, w którym irlandzka grupa posiada 70 proc. udziałów.
Pogłoski na ten temat pojawiały się od kilku miesięcy w związku z tym, że grupa AIB potrzebuje dodatkowego kapitału. Właściciel BZ WBK podobnie jak inne irlandzkie banki mocno ucierpiał w wyniku krachu na rynku nieruchomości. Dlatego musiał utworzyć bardzo wysokie rezerwy na tzw. złe kredyty. W ramach ratowania systemu bankowego AIB otrzymał od rządu 3,5 mld euro pomocy, jednak konieczne jest dodatkowe dokapitalizowanie. – AIB przeniesie do specjalnie utworzonej rządowej agencji – National Asset Management Agency – 24 mld euro kredytów z bilansu. Spodziewamy się, że z około 30-proc. dyskontem i od tego będzie zależało, jak dużo dodatkowego kapitału będziemy potrzebować – podkreśla Byrne.
Tłumaczy, że jest kilka źródeł, z jakich go można pozyskać. Chodzi m.in. o sprzedaż niektórych aktywów. – Posiadamy je w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Polsce, ale nasza intencja jest jasna. Chcemy zatrzymać aktywa w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że BZ WBK jest naszą najbardziej wartościową inwestycją zagraniczną, a jednocześnie bardzo dochodową instytucją. Ma efektywny kapitał, płynność i buduje siłę grupy AIB – zaznacza Byrne. Według szefa grupy AIB na Europę Środkowo-Wschodnią polski bank jest bardzo ważną częścią AIB i kluczową z punktu widzenia przyszłej dochodowości. – Byłoby nam dużo trudniej odzyskać siłę finansową bez BZ WBK – dodaje. Zastrzega jednocześnie, że trzeba pamiętać o zasadzie „nigdy nie mów nigdy”, ponieważ nie wiadomo, jaka będzie sytuacja rynkowa w najbliższych kilku latach. – Choć są sygnały, że kolejne dwa lata będą lepsze, to już o ile lepsze, trudno powiedzieć – zaznacza Byrne. [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL