Mieszkaniowe

Stabilizacja lub zwyżki

Rzeczpospolita
Od kilku miesięcy średnie stawki ofertowe w Warszawie idą nieznacznie w górę. Drożeją przede wszystkim dwu- i trzypokojowe mieszkania w dobrym standardzie i atrakcyjnej lokalizacji
>> Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w stolicy w listopadzie wyniosła 9033 zł za mkw. – tak wynika z analiz portalu Oferty.net. Jest to trzeci z kolei miesiąc wzrostu stawek, bo w październiku było to 8971 zł za mkw., we wrześniu 8903 za mkw., a w sierpniu – 8875 zł za mkw.
>> W listopadzie ub.r. ceny wywoławcze warszawskich mieszkań wyniosły 9435 zł za mkw., czyli w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżka sięgnęła zaledwie ok. 4,2 proc., przy czym najtańsze oferty wprowadzano na rynek w maju – 8762 zł za mkw. >> Ceny mieszkań zdecydowanie się ustabilizowały, a w niektórych lokalizacjach widać nawet niewielkie zwyżki stawek ofertowych. I choć znacznie przeceniono lokale duże, w wielkiej płycie czy do remontu, jednak te nowe, w wyższym standardzie są relatywnie drogie, choć nie tak jak rok czy dwa lata temu.
>> – Np. można dziś w Śródmieściu kupić lokum za 10 tys. zł, podczas gdy w 2007 r. stawki szybowały powyżej 20 tys. zł za mkw. – mówi Marcin Drogomirecki z portalu Oferty.net. Dodaje, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła ilość pytań ze strony poszukujących o szczegóły dotyczące konkretnych ofert. >> Obecnie w Śródmieściu średnia stawka ofertowa za mkw. wynosi ok. 11,6 tys. zł, na Mokotowie – 9,9 tys. zł, na Żoliborzu – 9,7 tys. zł, a na Woli – 9 tys. zł. Najniższe zaś ceny znajdziemy w Wesołej – 7,1 tys. zł, a na Białołęce i Targówku – 7,4 tys. zł za mkw. >> Dzielnica, w której w ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej spadły ceny mieszkań, to Włochy – z 8,6 na 8,1 tys. zł za mkw., czyli o 6 proc. Do żadnych spadków w ciągu ostatniego roku nie doszło na Pradze-Północ (7,9 tys. zł za mkw.) i w Rembertowie (7,4 tys. zł za mkw.).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL