Wynajem

Szybciej spadają koszty najmu niż kupna

Ceny stanęły w miejscu. Listopad na wtórnym rynku nie przyniósł niespodzianek. W grupie miast z najdroższymi mieszkaniami średnie ceny spadły w ostatnich tygodniach o 0,4 proc., a w miastach ze średnimi cenami ofertowymi metra 4 – 5 tys. zł – o 0,2 proc. – podaje Szybko.pl.
Rzeczpospolita
Ceny wywoławcze właściwie stanęły w miejscu. W ciągu roku spadły jednak w dużych miastach przeciętnie o 6 procent
– Natomiast obniżki średnich cen od września 2008 r., kiedy to osiągnęły one najwyższy poziom, są nieco wyższe i wynoszą odpowiednio: 6 proc. – w Gdańsku, 7 proc. – w Poznaniu, 8 proc. – w Warszawie, 10 proc. – w Krakowie i 11 proc. – we Wrocławiu i Sopocie – podaje Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości portalu Szybko.pl. – Stosunkowo nieduże obniżki średnich cen mieszkań w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, przy ograniczeniu dostępu do kredytów mieszkaniowych, spadku koniunktury i znacznym wzroście podaży mieszkań, pozwalają na dość optymistyczne prognozy na najbliższe miesiące. Można powiedzieć, że właściciele nie muszą się obawiać, iż ich mieszkania dramatycznie stracą na wartości, natomiast kupujący mają szansę na znalezienie ofert atrakcyjnych cenowo i spełniających wszystkie istotne kryteria zakupu.
[srodtytul]Stabilizacja[/srodtytul] W ośmiu miastach (w Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Opolu, Olsztynie, Białymstoku i Katowicach), w których za mkw. mieszkania używanego właściciele chcą pomiędzy 4 a 5 tys. zł, w listopadzie br. dominowały spadki. Jak podaje Szybko.pl, średnio ceny obniżyły się tam o 0,2 proc. Najbardziej obniżyła się średnia cena w Szczecinie – o 2,2 proc. Pozostałe spadki miały miejsce w Łodzi o 1,6 proc., w Katowicach o 1 proc., w Lublinie o 0,8 proc., a także w Opolu o 0,3 proc.
[wyimek]18 dni tyle średnio czeka na najemcę mieszkanie jednopokojowe w Warszawie – podaje Szybko.pl[/wyimek] – Wskaźnik zmiany cen średnich w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosi zero, co wskazuje na możliwość stabilizacji cen w tych miastach – komentuje Marta Kosińska. [srodtytul]Czynsze w dół[/srodtytul] Z analiz Szybko.pl wynika, że koszty wynajmu mieszkań spadają nadal i to w zdecydowanie szybszym tempie niż koszty zakupu. Największe 13-proc. obniżki opłat za wynajem, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, miały miejsce w Warszawie i we Wrocławiu. W Katowicach mieszkanie można wynająć średnio o 8 proc. taniej niż w listopadzie 2008 r., w Gdańsku i Poznaniu – o 7 proc., a w Krakowie o 6 proc. – Jest to przede wszystkim efekt znacznego wzrostu liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem. W skali całej Polski jest ich o 80 proc. więcej niż przed rokiem, a w Warszawie czy Poznaniu ofert jest o 150 proc. więcej niż w listopadzie 2008 r. – podsumowuje Marta Kosińska. W najmniejszym stopniu staniały kawalerki na wynajem: od 3 proc. w Gdańsku do 11 proc. w Warszawie. Zdecydowanie bardziej procentowo spadły ceny mieszkań większych: trzypokojowych w Warszawie i Katowicach – o 15 proc., dwupokojowych we Wrocławiu, czyli w skali miesiąca o 200 – 300 złotych. Zmiany cen są odzwierciedleniem zapotrzebowania na mieszkania.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL