Biznes

Eksport ratuje w tym roku producentów autobusów

Po ubiegłorocznym dużym wzroście sprzedaż miejskich autobusów w Polsce przeżywa gwałtowne załamanie
MAN w Starachowicach szykuje się do wstrzymania produkcji. Już w przyszłym tygodniu ten wytwarzający podwozia do autobusów zakład wyśle znaczną liczbę swych pracowników do domu. – To planowany przestój części zakładu – wyjaśnia dyrektor fabryki Sławomir Ziętkiewicz. Niestety, przerwa potrwa długo, bo praca będzie wstrzymana także przez cały styczeń. Zarząd firmy zapowiada, że te wolne dni będą odrabiane w drugiej połowie przyszłego roku. [wyimek]33,6 procent - Tyle wynosi udział firmy MAN w produkcji autobusów w Polsce[/wyimek]
Powodem tych perturbacji jest spadek popytu. Jak podaje branżowa firma analityczna JMK, sprzedaż autobusów w Polsce drastycznie spada. Po dziewięciu miesiącach tego roku zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 44 proc. – Tylko 15 proc. ze wszystkich wyprodukowanych w tym roku autobusów zostało kupionych przez polskich przewoźników. W ubiegłym roku był to poziom 28 proc. – podkreśla szef JMK Aleksander Kierecki.
To najgorszy wynik od ośmiu lat. Ale to nie tylko nasze zmartwienie. Drastyczne spadki sprzedaży na tym rynku notuje praktycznie cała Europa Środkowo-Wschodnia. Np. w Rumunii popyt na autobusy spadł o ponad 76 proc., na Łotwie o prawie 69 proc. Tymczasem gdy sprzedaż sunie w dół, produkcja autobusów w Polsce ma się całkiem dobrze. Do końca września wzrosła o przeszło 10 proc., osiągając poziom 3,5 tys. sztuk. Ten dobry wynik to rezultat eksportu,łagodzącego słabnącą koniunkturę na rynku krajowym. Wyniki podkręcają zwłaszcza autobusy miejskie. W trzech kwartałach tego roku wyprodukowano 2574 sztuki, o ponad 300 więcej niż przed rokiem. Dobrą passę mają też autobusy międzymiastowe, których produkcja wzrosła o 16 proc. Pod kreską znalazły się natomiast autobusy turystyczne. Według JMK takich pojazdów wyprodukowaliśmy zaledwie 149 sztuk, co oznacza spadek o ponad 37 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL