Notowania

Trzeci dzień spadków

Rzeczpospolita
Inwestorzy próbowali odreagować przecenę z wtorku. Szyki pokrzyżowała obniżka perspektywy ratingu Hiszpanii
W przyszłym tygodniu wygasają grudniowe kontrakty terminowe. Już teraz widać, że dwóch aktywnych na rynku dużych graczy szykuje się do decydującej rozgrywki.
W ostatnich dniach poziom koncentracji otwartych pozycji jednego z nich zwiększył się do maksymalnie 35 proc. Drugi posiada maksymalnie 40 proc. Ciekawe, czy tym razem dojdzie do jakichś istotniejszych ruchów na rynku czy też – podobnie jak we wrześniu – spokojnie zrolują oni swoje pozycje. Niemniej jednak to oni w najbliższych dniach będą rozdawać karty na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zresztą widać to było w trakcie wczorajszej sesji. Podczas gdy na światowych giełdach gracze próbowali odreagować spadki z poprzednich dni (indeksy nieznacznie zwyżkowały), w Warszawie ceny spadały trzeci dzień z rzędu.
Po południu inwestorów zaniepokoiła informacja, że agencja Standard & Poor’s obniżyła perspektywę ratingu Hiszpanii ze stabilnej do negatywnej. Dzień wcześniej agencja Fitch obniżyła rating Grecji. W reakcji na to indeksy na zachodnich giełdach skorygowały zwyżki z dnia i znalazły się pod kreską, a przecena na polskim parkiecie przybrała na sile. Ostatecznie na koniec dnia WIG20 spadł o 2,3 proc. Wartość obrotów, które wczoraj przekroczyły 1,9 mld zł, oraz przecena polskiej waluty wskazują na aktywność zagranicznego kapitału spekulacyjnego. Wczoraj giełdę w dół ciągnęły największe banki i KGHM. Notowania Pekao spadły o 4,5 proc., a wartość obrotów sięgnęła 450 mln zł. To poziom nienotowany od ponad czterech miesięcy. Akcje PKO BP przeceniono natomiast o 3,8 proc. W sumie obrót akcjami tych trzech spółek stanowił ponad 57 proc. łącznych obrotów giełdy. Już po zamknięciu notowań giełdowych w Warszawie straty z dnia zaczął odrabiać złoty. To może wskazywać, że w czwartek również warszawska giełda spróbuje ruszyć w górę. Giełdy w USA, po zmiennej sesji, zamknęły się na plusie. Dow Jones Industrial wzrósł o 0,5 proc., S&P500 zyskał 0,37 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL