Historia

Synkowie moi, poszedłem w bój...

Jerzy Żuławski, pisarz, poeta, zmarł w 1915 r. podczas służby w Legionach. Portret autorstwa Stanisława Wyspiańskiego
Wikipedia
[b]„Dziwna rzecz ta legenda. Widzieliśmy próbę stworzenia jej i widzieliśmy, jak runęła[/b]. Bo legendy stworzyć się nie da. Ona powstaje sama. Z biegiem lat rośnie, przybywa jej skrzydeł. Zniszczyć jej nie można. Taka jest właśnie legenda Piłsudskiego”.
Zygmunt Nowakowski, „Walka z nazwiskiem”, druk z 1943 roku [b]„Józef Piłsudski dzieła swego nie zakończył; zbyt wiele nagromadziło się zadań na drodze, którą szedł Naród Polski[/b]; przezwyciężenia przekleństwa stuletniej niewoli, rozbiorów, spaczeń w świadomości Narodu – nie można odrobić i zatrzeć bez śladu w okresie lat 20; całe generacje muszą zgodnie i z wysiłkiem pracować, aby opóźnienia i zacofania dziejowe wyrównać, a w wyścigu narodów zająć miejsce w pierwszym szeregu; lecz On wskazał cel, On wskazał środki i metody dla osiągnięcia tego celu”.
„Testament Józefa Piłsudskiego”, „Droga” z 11 listopada 1943 roku [b]„Najbliższym spadkobiercą legionowego mitu jest Polska Walcząca[/b]. Łączy ją z tamtą przeszłością ta sama wiara, ta sama odwaga, to samo pragnienie walki. Doprawdy, kadrówka – to my”. „Nie dajmy sobie odebrać legendy”, „Pismo Młodych” z 1 sierpnia 1943 roku [b]Na początku 1943 roku dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki „Grot” przesłał do Londynu raport z następującą oceną postawy społeczeństwa:[/b] „Chociaż czasami wielu środowiskom i wielu ludziom tu, w kraju, wydaje się, że nie wytrzymają, że nie wytrzyma zdrowie, serce, nerwy czy siły – i na to jest odpowiedź: »Wytrzymają, bo muszą wytrzymać«. Walka jest tak straszliwa, linia, którą naród polski sam dobrowolnie bez niczyjej inspiracji, z poczucia odpowiedzialności na własny rachunek przyjął w tej wojnie, nadała taki kierunek, tak daleko zaprowadziła nasz naród i takie spowodowała nastroje, że z tej drogi bezkompromisowej, nieustannej walki aż do śmierci czy aż do zwycięstwa Polacy nie zejdą. Nie ma mowy o normalizacji stosunków, nie ma mowy o Quislingu... Choćby to nawet nie zawsze było nam wygodne, nie ma odwrotu”. [b]„Dla nas jest Józef Piłsudski Patronem[/b]. I wierzymy, że tak jak kiedy powiedział nam, żeśmy wszędzie tam, gdzie najcięższa służba, tak i dziś i jutro mógłby nam to powtórzyć. Ale te zwłaszcza słowa jego mamy głęboko w sercu: „Polska skazana jest na wielkość”, bo to słowa najprawdziwsze. I jego imię obciążone jest wielkością. Miarę jej oceni dopiero historia”. Tomasz Jadźwiński „Julek” w podziemnej gazetce Szarych Szeregów „Bądź gotów” z 12 maja 1943 roku (odpis w zbiorach M. Wiśniewskiej) [b]Jerzy Żuławski „Do moich synów” [/b] (fragment) „Synkowie moi, poszedłem w bój, jako wasz dziadek, a ojciec mój, jak ojca ojciec i ojca dziad, co z Legionami przemierzył świat, szukając drogi przez krew i blizny do naszej wolnej Ojczyzny!”
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL