Moja Emerytura

Nie ma szturmu na emerytury pomostowe

Czy warto zdecydować się na emeryturę pomostową?
Flickr
Niespełna 1700 osób otrzymuje emerytury pomostowe. Związki uważają, że to efekt tego, iż są one znacznie niższe od zwykłych emerytur
Jednak z danych ZUS wynika, że przeciętna emerytura pomostowa pod koniec października wynosiła ponad 2 tys. zł, a rozpiętość tego świadczenia to od 680 zł do ponad 3,5 tys. zł.
Emerytury pomostowe to specjalne świadczenia, które mogą dostać osoby pracujące w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze, na pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (czyli kobiety gdy kończą 55 lat, a panowie 60 lat). Jeszcze rok temu rząd szacował, że na emerytury pomostowe przejdzie w tym roku do 9 tys. osób, a w ciągu najbliższych 22 lat ok. 270 tys. pracowników. – Przekonywaliśmy rząd, że niewiele osób będzie korzystać z emerytur pomostowych, tak samo jak w sposób naturalny coraz mniej osób przechodziłoby na wcześniejsze emerytury – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
Także Wojciech Nagel, ekspert BCC, uważa, że to, iż coraz więcej ludzi decyduje się na dłuższą pracę jest pozytywnym sygnałem. – Wciąż mamy zbyt dużo ludzi nie-pracujących – dodaje. Ekspert organizacji przedsiębiorców dodaje, że najprawdopodobniej debata o emeryturach i rządowe zmiany wokół OFE spowodowały, że coraz więcej osób rozumie, iż w przyszłości ich świadczenia i standard życia zależeć będzie od tego, jak długo pracują.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL