Banki

Kuwejt wycofuje wsparcie z banków

Państwowy kuwejcki fundusz Kuwait Investment Authority sprzedał swoje udziały w Citigroup za 4,1 mld dol.
Transakcja nie zaskoczyła rynków. Już w ubiegłym roku, kiedy fundusz zdecydował się podnieść kapitał amerykańskiego banku, spekulowano o rychłym pozbyciu się akcji. Wówczas fundusz przejął nowo wyemitowane akcje za 3 mld dol., by ustrzec bank przed skutkami kryzysu finansowego. Zysk funduszu sięgnął więc 1,1 mld dol.
– Ta transakcja zwiększy zaufanie na rynkach finansowych – komentuje M.R. Radhi, szef działu badań w Kuwait Financial Cente. – To dobra wiadomość, potwierdzająca, że można zarobić nawet w obecnych czasach. [wyimek]1,1 mld dol. zarobił kuwejcki fundusz inwestycyjny na akcjach Citigroup [/wyimek]
Państwowe fundusze inwestycyjne sprzedają akcje, bo dążą do zmniejszenia ryzyka, ale przede wszystkim chcą uniknąć krytyki swoich priorytetów inwestycyjnych. Na rodzimym rynku coraz częściej spotykają się bowiem z opiniami, że przede wszystkim powinny lokować kapitał w krajowych przedsięwzięciach. Wcześniej wolne środki pochodzące z handlu ropą lokowały na całym świecie, pomagając takim gigantom jak Citigroup i Morgan Stanley przetrwać najgorszy czas kryzysu na rynku kredytów hipotecznych subprime. Szacuje się, że w sumie przeznaczyły na ten cel 200 mld dol. Udziałowcem Citigroup pozostaje książę Arabii Saudyjskiej Alwaleed bin Talal. Jest on jednym z największych udziałowców tej instytucji od początku lat 90.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL