Ekonomia

Bezrobocie powoli w górę

Fotorzepa, Dorota Awiorko Dor Dorota Awiorko
W listopadzie bezrobocie wzrosło. Na koniec miesiąca, według wstępnych szacunków ministerstwa pracy w urzędach zarejestrowanych było ponad 1,81 mln osób, a stopa bezrobocia wynosiła 11,4 proc.
To o 0,3 pkt proc. więcej niż miesiąc temu i o 2,3 pkt więcej niż rok temu.
Ministerstwo pracy tłumaczy, że listopad to czas, w którym kończą się prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, jak również zaczynają się powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu aktywnych form zatrudnienia, stąd powolny wzrost stopy bezrobocia. Wiceminister Czesława Ostrowska przewiduje, że do końca roku stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 12 proc.
W listopadzie największą grupą noworejestrujących się były osoby, którym nie przedłużono czasowych umów o pracę oraz te, które zrezygnowały w prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowo wśród rejestrujących się były także osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniej zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych. Urzędy pracy zwracają jednak uwagę na to, iż co prawda wciąż rośnie bezrobocie wśród pań, ale w listopadzie część z nich znajdowała sezonowe zatrudnienie w handlu. Bezrobocie podniosło się we wszystkich województwach. Najbardziej w zachodniopomorskim - o 0,7 pkt proc, najmniej - o 0,2 pkt proc. na Mazowszu. Pracodawcy zgłosili w listopadzie 54 tys. ofert pracy o 21,7 tys. (tj. o 28,7 proc). mniej niż w październiku. [ramka][b][link=http://kariera.pl] "Nie mogę znaleźć pracy" U nas ją znajdziesz - najświeższe oferty pracy[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL