Telewizja

Teatr dla dzieci: Wiersze Juliana Tuwima

fot: Henryk Rosiak
PAP
Krótkie, zaledwie kilkunastominutowe przedstawienie z 1979 roku, złożone z tekstów Juliana Tuwima, to prawdziwy rarytas wyciągnięty z archiwów Telewizji Polskiej.
Wiersze dla dzieci czytają wybitni aktorzy: Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski oraz Piotr Fronczewski. Wykorzystują cały talent interpretacyjny i komediowy tworząc błyskotliwe minikreacje. Dzięki temu nie tylko dzieci, ale i dorośli będą się świetnie bawić.
Fronczewski, Olbrychski i Pszoniak dają z siebie wszystko recytując „Lokomotywę”. Buchy, świsty i terkotanie kół w ich wykonaniu sprawiają, że widz ma wrażenie, jakby siedział w prawdziwym pociągu. Świetny jest Jan Kobuszewski w „Rzepce” – humorystycznej opowiastce o rodzinie, która za wszelką cenę postanawia wyrwać z ziemi okazałą bulwę. Ireny Kwiatkowskiej (na zdjęciu) wykonującej „Ptasie radio” reklamować chyba nie trzeba. Znakomita aktorka od lat ma ten wiersz w swoim repertuarze i z powodzeniem rozbawia nim małoletnich i dojrzałych widzów.
Oglądając wyreżyserowany przez Annę Minkiewicz spektakl nie wiadomo, czy bardziej podziwiać kunszt aktorów, czy świetne wiersze Tuwima. Szkoda tylko, że czasy, gdy podobne widowiska powstawały w polskiej telewizji, należą już do przeszłości. 15.00 | TVP Kultura | niedziela
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL