Notowania

Rozpoczęto prace związane z debiutem GPW

Dziś ruszają prace grupy roboczej, które mają na celu aktualizację dokumentacji dotyczącej debiutu Giełdy Papierów Wartościowych
- W ciągu kilku tygodni jesteśmy w stanie uzupełnić prospekt emisyjny, który już w styczniu będzie mógł zostać złożony do Komisji Nadzoru Finansowego - powiedział na konferencji prasowej prezes giełdy, Ludwik Sobolewski.
Jak podkreśla, ostateczne decyzje co do jego złożenia, będą zależały od przyjęcia przez Ministerstwo Skarbu Państwa harmonogramu i sposobu prywatyzacji giełdy. Prezes zastrzegł, że prospekt emisyjny, który w styczniu może trafić do KNF, będzie wymagał uzupełniania o sprawozdanie finansowe. - Chcemy pokazać rynkowi najbardziej aktualną informację o stanie finansowym spółki. Chcemy dać sprawozdanie zaudytowane za 2009 rok - powiedział.
Ludwik Sobolewski powiedział również, że wyniki spółki za ten rok będą bardzo dobre. Wynik netto wyniesie około 90 mln złotych i powinien być wyższy od tego wypracowanego w 2008 roku. - Jak na rok, w którym mieliśmy kryzys, potem sytuację postkryzysową, tojest znakomicie. To świadczy o tym, że ten rynek cały czas się rozwija - stwierdził. Jeszcze pod koniec listopada, MSP prowadziło rozmowy o nabyciu pakietu większościowego z Deutsche Boerse. Jednak po tym, jak niemiecka giełda odmówiła uzupełnienia oferty, rząd poinformował, że powraca do koncepcji pierwszej oferty publicznej operatora. Sobolewski ocenił w czwartek, że MSP postawiło potencjalnym inwestorom "bardzo ambitne warunki". "Polski rynek kapitałowy znajduje się nie w roli klienta, petenta, czy kogoś, kto jest w trudnej sytuacji, tylko znajduje się w sytuacji kogoś, kto wymaga od partnera dołożenia wartości do obecnego stanu rynku. Okazało się, że nie udaje się wybrać takiego partnera, który tej wartości w oczekiwanym stopniu może dołożyć" - podkreślił prezes GPW. „Parkiet” pisał w ubiegłym tygodniu, że MSP chce akcjonariatu rozproszonego. Około 30 proc. akcji GPW trafić miałoby do członków giełdy, 30 proc. – do innych instytucji finansowych (OFE, TFI, funduszy private equity – również zagranicznych), a 15 proc. – do inwestorów indywidualnych. Pakiet 25 proc. akcji pozostałby w rękach Skarbu Państwa (obecnie należy do niego 98,8 proc. akcji GPW). Zdaniem wiceminister skarbu Joanny Schmid, debiut mógłby się odbyć w 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL