Banki

UniCredit CAIB nieoczekiwanym liderem obrotów na giełdzie

Najaktywniejsi Brokerzy na GPW
Rzeczpospolita
Dzięki transakcjom związanym z ofertą Polskiej Grupy Energetycznej broker wyprzedził konkurencję
W listopadzie najaktywniejszym brokerem na polskiej giełdzie okazał się UniCredit CAIB Polska. W znacznym stopniu to efekt transakcji pakietowych papierami PGE w dniu debiutu praw do akcji tej spółki.
W sumie broker pośredniczył w listopadzie w transakcjach o wartości 5,65 mld zł (15,08 proc. całości handlu akcjami w tym miesiącu), z czego 3,58 mld zł stanowiły „pakietówki”. Z czego wynika ich rekordowo wysoka wartość? – Za pośrednictwem tych pakietówek akcje PGE trafiły do inwestorów zagranicznych, którzy wzięli udział w ofercie. Standardem międzynarodowym rozliczeń transakcji IPO jest tzw. delivery versus payment, czyli płatność za akcje dopiero w momencie ich otrzymania – tłumaczy Tomasz Bardziłowski, wiceprezes UniCredit CAIB Polska. Pod względem udziału w obrotach drugie miejsce zajął DM Banku Handlowego, który pod względem obrotów z wyłączeniem transakcji pakietowych był najaktywniejszy. Na trzecim miejscu znalazła się Ipopema Securities.
Na rynku kontraktów najaktywniejszy był DM BOŚ, który pośredniczył w niemal co czwartej transakcji na rynku futures (22,9 proc.). Dwucyfrowy udział miały też dwa inne domy maklerskie: DI BRE, który w listopadzie pośredniczył w 15,1 proc. zawartych transakcji, oraz DM BZ WBK z udziałem na poziomie 13,7 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL