Społeczeństwo

Poczta znika ze wsi

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Tylko w tym roku Poczta Polska zlikwiduje 205 placówek, głównie na wsiach. Część z nich zastąpią agencje
Mieszkasz w niewielkiej miejscowości? Nie jest to nawet wieś gminna? To możesz się spodziewać, że niebawem z listem czy paczką będziesz musiał jeździć o wiele dalej.
Poczta twierdzi, że musi oszczędzać. A ze statystyk wynika, że placówki w takich miejscach generują zaledwie 2 proc. usług w porównaniu z urzędami w miastach. Choć nowe rozporządzenie od listopada zakłada, że na obszarach wiejskich jedna placówka pocztowa musi przypadać na co najmniej 85 km kw., a nie jak dotychczas na 65 km kw., to przedstawiciele Poczty Polskiej twierdzą, że firma i tak zmuszona jest zacisnąć pasa. – Musimy podejmować działania restrukturyzacyjne, by obniżyć koszty funkcjonowania sieci – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. A te działania to m.in. likwidacja części urzędów.
Mieszkańcy małych miejscowości protestują. W Kamienicy Szlacheckiej (woj. pomorskie, gmina Stężyca) 400 osób napisało list do dyrekcji poczty. O pomoc poprosili samorządowców i posła Platformy Stanisława Lamczyka. – Nic to nie dało – martwiła się Teresa Sitterlee, sołtys wsi. Placówkę w Kamienicy zlikwidowano wczoraj. Zamiast niej jest agencja pocztowa w sklepie. W województwie pomorskim zniknie też poczta w Brodnicy Górnej. – U nas nie będzie nawet agencji – mówi „Rz” sołtys Ryszard Duszyński. – Żadnemu sklepowi to się nie opłaca. Walczyliśmy, żeby pocztę zachować, ale się nie udało. Niepokoją się także gminy wiejskie w Małopolsce. – W rejonach tarnowskim, sądeckim i krakowskim przekształconych w agencje zostanie do końca roku 35 małych urzędów – mówi Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik Poczty Polskiej z Krakowa. Znikną np. urzędy w podkrakowskich Brzeziach, Gorenicach i Krzczonowie. Ale najwięcej małych urzędów zostanie zlikwidowanych w tarnowskich wsiach – łącznie 25. Sołtys Gorenic Andrzej Chmielewski twierdzi, że mieszkańcy na każdym zebraniu wyrażają niezadowolenie z likwidacji poczty. – Do Olkusza mamy 10 km, do Krzeszowic – 12. I nie ma dojazdu. Dla młodych to nie jest większy problem, ale ci starsi... Czasem, tak jak w Nakle w gminie Świerklaniec, placówkę pocztową może udać się ocalić. W zachowaniu jednego okienka ma pomóc wsparcie gminy. W niektórych miejscach kraju urzędy mogą zastąpić mobilne punkty pocztowe. Poczta Polska ma dziś 17 specjalnie do tego przystosowanych samochodów. Baranowski uspokaja: – Poczta Polska w dalszym ciągu zobowiązana jest do utrzymania minimum 8240 placówek, a na terenie każdej gminy musi być przynajmniej jedna placówka pocztowa. Poczta Polska dysponuje siecią 8430 placówek pocztowych, z czego 3867 to placówki w mieście i 4563 na wsi. W ostatnim kwartale tego roku w agencje pocztowe przekształconych ma zostać 77 urzędów i filii. Agencje stanowią dziś 35 proc. sieci placówek.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL