Notowania

Byczy wtorek na GPW

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie upłynęła w dobrych nastrojach.Główne indeks WIG wzrósł o 0,8 proc. Jeszcze lepiej poradziły sobienajwiększe firmy. Indeks WIG 20 zwyżkował o 1,1 proc.
Obroty na całym rynku przekroczyły 1,15 mld zł (wczoraj 1,02 mld zł). Ocieplenie koniunktury na warszawskim parkiecie specjaliści tłumaczą zapowiedzią restrukturyzacji spłaty 26 mld USD przez Dubai World. To przyniosło poprawę popytu na ryzyko.
W efekcie przez cały dzień na europejskich parkietach niepodzielnie rządziły byki. Choć dalszą zwyżkę lekko uspokoiły dane amerykańskiego ISM dla przemysłu, który wyniósł 53,6 pkt. (oczekiwano 55 pkt.). W gronie największych spółek dobrze radził sobie Bioton (wzrost o 4,4 proc.), Polimex-Mostostal (4,1 proc.) oraz GTC (4 proc.). jedynie Bank Pekao zakończył dzień na minusie. Na szerokim rynku mWIG40 i sWIG80 urosły odpowiednio o 0,5 proc. i 0,7 proc. Wtorek był z pewnością udany dla akcjonariuszy Pagedu, Polskiego Jadła czy Wojasa. Dzisiejszą sesję z pewnością na długo zapamiętają akcjonariusze Techmeksu. Dziś po raz pierwszy mogli zareagować na wczorajszą decyzję sądu o likwidacji spółki.
Akcje Techmeksu na koniec notowań kosztowały 1,33 zł, po ponad 54 proc. spadku. Obroty przekroczyły 16,2 mln zł, a właściciela zmieniło prawie 65 proc. papierów firmy. Inwestorzy giełdowi zastanawiają się teraz na ile realny jest w tym roku rajd Św. Mikołaja. Z jednej strony grudzień to statystycznie jeden z najlepszych okresów inwestycyjnych. Nie brakuje jednak opinii, że ten rok jest specyficzny. Nie było chociażby październikowej wyprzedaży na giełdach. W tej sytuacji impuls tradycyjnie dadzą amerykańskie indeksy, które zdaniem niektórych analityków mogą jeszcze w tym roku spaść o 20 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL