fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dotacje na bezzałogowy samolot, poszukiwanie uranu czy badania Bałtyku

Aż 950 mln zł grantów, zamiast planowanych 660 mln zł, dostaną uczelnie i instytuty na badania naukowe
Zwiększyliśmy pulę dotacji ze względu na wysoką jakość projektów, które zgłoszono do konkursu – wyjaśnia Łukasz Jasek, zastępca dyrektora Departamentu Wdrożeń i Innowacji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dodaje, że dodatkowe 300 mln zł pochodzi z innych przedziałek programu „Innowacyjna gospodarka”, które nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony świata nauki.
Wczoraj resort przedstawił listę 42 projektów (wybranych ze 120 propozycji), które dostaną dotacje. Największe uznanie w oczach ekspertów zdobyły pomysły przedstawione przez Polską Akademię Nauk. [li]J[/li]ej różne instytuty mają otrzymać 12 grantów na ponad 300 mln zł.
[wyimek][srodtytul]2,2 mld euro[/srodtytul] przeznaczono na naukę w programie „Innowacyjna gospodarka”[/wyimek]
Wszystkie projekty powinny podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki, ale do ciekawszych należą np. badania nad bezzałogowym samolotem stratosferycznym PHOENIX. Urządzenie ma być zasilane energią z ogniw słonecznych i akumulatorów, a znajdzie zastosowanie w szpiegowaniu, namierzaniu, a także pozyskiwaniu informacji do badań naukowych. Instytut Lotnictwa dostanie na ten cel ponad 10 mln zł.
Politechnika Warszawska wykorzysta prawie 40 mln zł dotacji na „inżynierię Internetu przyszłości”. To badania nad nową architekturą sieci, dzięki której – jak deklarują autorzy – uda się przyspieszyć rozwój cywilizacyjny w Europie i wykorzystanie w Internecie wszystkich obszarów ludzkiej aktywności.
Naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej będą m.in. szukać w Polsce uranu – z takich źródeł jak złoża i odpady przemysłowe (dotacja to 7,4 mln zł). Z kolei Instytut Oceanologii PAN otrzyma 38,5 mln zł na satelitarną kontrolę środowiska Bałtyku.
To pierwsza i ostatnia lista projektów naukowych, które dostaną tego typu granty. – Nie ma więcej pieniędzy na ten cel – wyjaśnia dyrektor Jasek. Budżet na rozwój nauki (badania i infrastruktura badawczo-rozwojowa) w programie „Innowacyjna gospodarka”, wynosi ok. 9,3 mld zł. Tempo podpisywania umów w tym zakresie jest zadowalające. Na koniec października wartość zawartych umów sięgnęła 6,2 mld zł. Jednak same projekty są realizowane dosyć wolno. Dotychczas wydatki wyniosły tylko 150 mln zł, czyli 1,6 proc. puli na lata 2007 – 2013.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA