fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polacy niechętnie kupują jednostki funduszy inwestycyjnych

Napływ świeżego kapitału do towarzystw nadal hamuje. Najmniej pieniędzy trafia do funduszy akcji – mówią brokerzy
Dla wielu TFI październik nie był udany, jeśli chodzi o sprzedaż jednostek – wynika z rozmów „Rz” z przedstawicielami towarzystw. W większości dużych towarzystw saldo wpłat i wypłat wypadło tak samo słabo jak w poprzednim miesiącu, albo i gorzej. Jak pisaliśmy, dobra passa TFI została przerwana we wrześniu. Wcześniej, od maja do sierpnia, branża funduszowa z miesiąca na miesiąc notowała coraz większe dodatnie saldo zakupów i umorzeń jednostek. We wrześniu wyniosło ono jednak 0,6 mld zł wobec 1,1 mld zł w sierpniu.
BZ WBK AIB TFI, drugie co do wielkości aktywów zgromadzonych w funduszach towarzystwo na rynku, kilka dni przed końcem października notowało ujemne saldo zakupów i umorzeń jednostek na poziomie 40 mln zł. Wrzesień zakończyło na lekkim minusie. Z kolei jeszcze w sierpniu dostało największy od półtora roku zastrzyk świeżego kapitału w wysokości około 200 mln zł. – O ile umorzenia pozostają na stosunkowo niewielkim stabilnym poziomie, o tyle wartość sprzedaży w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami spadła. Wydaje się, że u podłoża tej sytuacji leżą dwa czynniki: tradycyjnie w tym miesiącu wyższe wydatki konsumpcyjne klientów oraz obawy przed korektą na naszej giełdzie – komentuje Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI. Podobnie jest w kilku innych towarzystwach. – Jesteśmy na lekkim minusie – mówi Monika Wróblewska, rzecznik ING TFI, trzeciego gracza na rynku. W tym towarzystwie duże znaczenie miały umorzenia. – Mamy sygnały, że były spowodowane głównie potrzebami gotówkowymi na zapisy na akcje PGE – dodaje. Pod kreską kolejny już miesiąc jest PKO TFI, piąta co do wielkości spółka na rynku.
[wyimek]0,6 mld zł wyniosło dodatnie saldo zakupu i umorzeń jednostek we wrześniu[/wyimek] Branżę ratować mogą niektóre mniejsze towarzystwa oraz czwarte na rynku Aviva Investors TFI, które na razie notuje dodatnie saldo wpłat i wypłat w październiku. Przedstawiciele towarzystwa nie podają jednak, ile może ono wynieść. Z kolei o 50 mln zł sprzedaży netto mówi zarząd BPH TFI, średniej wielkości towarzystwa. Wyników sprzedaży w ogóle nie komentuje natomiast zarząd Pioneer Pekao TFI, największego towarzystwa na rynku. Pieniądze klientów płyną w październiku do różnych rodzajów funduszy. Na przykład w Avivie głównie do akcyjnych, a w BPH – do obligacyjnych. Wygląda jednak na to, że w skali całej branży na nasz parkiet trafia relatywnie niewiele. – Do funduszy, które inwestują na GPW, klienci wpłacają jeszcze mniej chętnie niż we wrześniu – komentuje przedstawiciel banku, który jest jednym z czołowych sprzedawców jednostek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA