Nowy pracodawca nie zawsze przejmuje obowiązki płatnika

Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek
Czy przejęcie pracowników zawsze oznacza też przejęcie obowiązków dotychczasowego pracodawcy jako płatnika PIT od ich wynagrodzeń? To zależy, na jakiej podstawie odbyło się owo przejęcie
Przepisy prawa handlowego i prawa pracy określają, kiedy dochodzi do przejścia praw i obowiązków pracodawcy (sukcesji) na inną spółkę. Może to nastąpić w wyniku:- sukcesji generalnej lub- ograniczonej jedynie do stosunków pracy.[srodtytul]Dwa rodzaje sukcesji[/srodtytul]Do sukcesji generalnej dochodzi przy takich przekształceniach spółek (pracodawców), przy których spółka przekształcona (w wyniku połączenia, podziału lub zmiany formy prawnej) wstępuje w miejsce (prawa i obowiązki) spółki przekształcanej (art. 494, 531 i 535 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]).Z sukcesją ograniczoną do prawa pracy mamy do czynienia przy zbyciu zakładu pracy w rozumieniu przedmiotowym (jako majątku i miejsca, tworzących strukturę, w której pracownik faktycznie świadczy pracę). Zgodnie z art. 23[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF5...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL