fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pytania o kontrakt szefa BGK

Tomasz Mironczuk
Rzeczpospolita
Tomasz Mironczuk, nowy prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, zaczął pełnić tę funkcję przed wygaśnięciem zakazu konkurencji – wynika z informacji „Rz”
Wcześniej Mironczuk był wiceprezesem PKO BP. Został z tej funkcji odwołany przez radę nadzorczą 7 lipca.
Według naszych ustaleń w kontraktach członków zarządu PKO BP są zapisy zakazujące konkurencji w instytucjach finansowych krajowych i zagranicznych obowiązujące przez sześć miesięcy. To oznacza, że w przypadku Tomasza Mironczuka zakaz kończy się dopiero 7 stycznia przyszłego roku. Sam prezes nie chciał odnieść się do tej sprawy. – Takie kwestie są sprawami pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, więc nie będę tego komentował – powiedział „Rz” Mironczuk. Informacji na ten temat nie udziela także PKO BP.
Z naszych ustaleń wynika, że możliwe jest skrócenie okresu zakazu konkurencji za zgodą prezesa PKO BP. Musiał ją dostać na przykład były szef PKO BP Rafał Juszczak, który przestał być prezesem banku w kwietniu ubiegłego roku, a od lipca zaczął pracę w ukraińskim First Ukrainian International Bank. Nowy szef BGK został wybrany w ostatni piątek, w tym samym dniu rezygnację z tej funkcji złożył Ireneusz Fąfara. Mironczuk w PKO BP był odpowiedzialny za bankowość inwestycyjną, w tym nadzór nad spółkami grupy kapitałowej, działalność skarbową i finansowanie strukturalne. Odpowiadał m.in. za prowadzenie negocjacji w sprawie kupna AIG Banku, ale ostatecznie zrezygnowano z tego przejęcia. Został odwołany ze stanowiska w lipcu razem z ówczesnym prezesem PKO BP Jerzym Pruskim. Wcześniej przez niemal siedem lat był dyrektorem zarządzającym obszarem skarbu w Banku BPH. BGK jest bankiem państwowym. Obsługuje dziewięć funduszy celowych i ponad 20 programów rządowych. Zajmuje się m.in. udzielaniem poręczeń i gwarancji firmom, które chcą wziąć kredyt, wypłaca pieniądze na spłatę kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę, administruje rządowym programem „Rodzina na swoim”. Po zakończeniu emisji akcji PKO BP BGK będzie miał 10 proc. udziałów w tym banku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA