fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Schetyna też chce mieć supergrupę

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Ustępujący sekretarz stanu w Kancelarii Premiera stanie na czele klubowego think tanku w PO – ustaliła „Rz”
Rafał Grupiński, który jesienią ubiegłego roku stworzył Instytut Obywatelski, think tank doradzający Donaldowi Tuskowi, teraz ma stworzyć podobne ciało dla – skonfliktowanego z premierem, jak twierdzi część PO – Grzegorza Schetyny.
Grupiński zaznacza, że będzie to skupisko zespołów roboczych działających na różnych płaszczyznach. Szczegółów nie zdradza. – O kształcie zespołów zadecyduje prezydium partii – mówi „Rz”. Kiedy Platforma ogłosi ich powołanie? Nieoficjalnie mówi się, że termin będzie zbliżony do dnia ogłoszenia powstania Zespołu Pracy Państwowej w PiS. Bo, według naszych informatorów z PO, parlamentarny think tank Platformy ma być odpowiedzią na prerząd, którego powołanie zapowiedział Jarosław Kaczyński, szef PiS, jeszcze wiosną, a którego powstanie ogłosił w sobotę. – Nasi analitycy uznali, że akcja PiS to bardzo medialna inicjatywa, dlatego nie mogła pozostać bez odpowiedzi – mówi „Rz” poseł PO.
– Po kompromitacji rządu realnego Platforma chce ogłosić jego wirtualnego następcę. Pytanie, kto się nabierze na think tank, jeśli będzie go tworzył Grupiński, którego Tusk odsunął z rządu – mówi Joachim Brudziński (PiS). Ale sprawa ma też drugie dno. Zdaniem naszych informatorów klubowy think tank i pozaparlamentarny Instytut Obywatelski mają przygotować kandydatów do rządu PO w wypadku przedterminowych wyborów. – Jeśli powstaną dwa różne środowiska eksperckie, które będą się nawet ścierać, to tym lepiej – uważa poseł Arkadiusz Litwiński (PO). – Klubowy think tank PO nie przykryje inicjatywy PiS – ocenia psycholog społeczny Norbert Maliszewski. – Za to wśród wyborców Platformy może powstać wrażenie, że tworzy się jakaś grupa zbliżona do Schetyny i konkurencyjna wobec Tuska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA