fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Między nami Polakami

Danuta Szaflarska (Osowiała Staruszka) i Magdalena Kuta (Halina) w nagrodzonej sztuce Doroty Masłowskiej
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Diagnoza polskiej rzeczywistości okazała się najważniejszym tematem zakończonego w niedzielę IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu
Najlepszym dramaturgiem festiwalu została Dorota Masłowska. Za sztukę "Między nami dobrze jest" wystawioną przez Teatr Rozmaitości w Warszawie, a napisaną na zamówienie berlińskiej Schau-bühne, otrzymała Medal im. Stanisława Bieniasza – dramaturga rodem z Zabrza, pomysłodawcy festiwalu. Werdykt jury potwierdziła publiczność, przyznając w plebiscycie tej sztuce Grand Prix – nagrodę publiczności.
Masłowska ma niezwykły słuch językowy. W teatrze jej proza brzmi wspaniale. To język żywy, potoczny, pełen zasłyszanych zwrotów, poprzez który celnie charakteryzuje pokolenia Polaków i z talentem buduje pełnokrwiste postaci sceniczne. W swej sztuce opowiada o współczesnych dziejach Polski poprzez obraz trzypokoleniowej rodziny kobiet. Jej utwór w rękach Grzegorza Jarzyny, który za reżyserię otrzymał Nagrodę Główną festiwalu, zyskał szlachetny szlif. Ma znakomite tempo i dynamikę, a przede wszystkim zachwyca świetnym aktorstwem. Danuta Szaflarska i Aleksandra Popławska otrzymały nagrody aktorskie.
W tym samym nurcie spektakli diagnozujących polską rzeczywistość znalazła się "Szajba" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty, wystawiona przez Teatr Polski z Wrocławia. To political fiction o IV RP. Pod płaszczykiem szalonej farsy, w której wszystko jest uprawnione – Polskę podbić pragną Wielkie Kujawy w osobach islamskich terrorystów – została zbudowana gorzka diagnoza państwa.
O współczesnych Polakach wiele też mówi spektakl "Fotografie" Janusza Andermana, portret ludzi w podróży obciążonych bagażem gorzkich doświadczeń, ale nietracących nadziei. Za stworzenie oryginalnego świata scenicznego "Fotografii" wyróżnienie wraz z zespołem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał reżyser Paweł Kamza.
"Rowerzystów" Austriaka Volkera Schmidta w reżyserii Anny Augustynowicz przedstawili w Zabrzu artyści Teatru im. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego ze Szczecina. Dramat wnikliwie analizuje współczesną rodzinę. Jej portret składa się ze sprzeczności: pragnienia miłości przy jednoczesnych zdradach i przelotnych romansach, rozpaczy po stracie dziecka, potrzeby bliskości, zrozumienia przy braku umiejętności komunikowania się nawet z najbliższymi. Rozpad rodziny to społeczeństwo bez więzi, martwe. Tę porażającą prawdę dogłębnie ukazała Anna Augustynowicz, która za reżyserię "Rowerzystów" otrzymała nagrodę jury.
[ramka]Nagrody IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu
[b]GRAND PRIX Nagroda Publiczności [/b]– Dorota Masłowska „Między nami dobrze jest” reż. Grzegorz Jarzyna Teatr Rozmaitości Warszawa
[b]Medal im. Stanisława Bieniasza[/b] dla najlepszego dramatopisarza festiwalu — Dorota Masłowska za sztukę „Między nami dobrze jest”.
[b]Nagroda Główna[/b] w wysokości 6 tys. złotych — Grzegorz Jarzyna za reżyserię spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w TR w Warszawie.
[b]Nagrody[/b] w wysokości 4 tys. złotych: — Anna Augustynowicz za reżyserię spektaklu „Rowerzyści” Volkera Schmidta, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Szajba” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Trzy [b]nagrody aktorskie[/b] w wysokości 4 tys. złotych: Aleksandra Popławska za rolę Małej Metalowej Dziewczynki i Danuta Szaflarska za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w spektaklu „Między nami dobrze jest” z Teatru Rozmaitości w Warszawie; Beata Zygarlicka za rolę Anny w spektaklu „Rowerzyści”, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.
[b]Wyróżnienie[/b] w wysokości 3 tys. złotych: Paweł Kamza za stworzenie — wraz z zespołem Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy - oryginalnego świata scenicznego w spektaklu „Fotografie”.
[b]Wyróżnienie[/b] za rolę drugoplanową w wysokości 2 tys. złotych: Marian Czerski za rolę Hansa w spektaklu „Szajba” z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Dwa [b]wyróżnienia[/b] dla młodych aktorów w wysokości 2 tys. złotych: Marcin Łuczak za rolę Tomka i Agnieszka Więdłocha za rolę Liny w spektaklu „Rowerzyści”, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA