fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Chopin na mankietach

„Mankiety” - Małgorzaty Matuszewskieja (I nagroda)
Rzeczpospolita, Monika Kuc mk Monika Kuc
Młodzi biżuternicy. Na X edycji targów „Złoto, srebro, czas” ogłoszono laureatów konkursu na projekt biżuterii i pamiątek związanych z Chopinem i jego twórczością.
Konkurs „Chopin - kształt muzyki” zorganizował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z targami.
– Wpłynęły aż 62 prace. Na pokonkursową wystawę zakwalifikowaliśmy 24 najciekawsze z nich – mówi Ewa Marczyńska, komisarz prezentacji. Bank nagród rozbili studenci katedry biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zdobyli niemal wszystko, co było do wzięcia: dwie pierwsze nagrody, nagrodę Ministra Kultury i połowę wyróżnień. Małgorzata Matuszewska (I nagroda) zaprojektowała ekskluzywny gadżet „Mankiety”. Ta miniinstalacja przypomina mankiety męskiej koszuli. A wykonana została z kartek czerpanego papieru ozdobionych nutami i tłoczonymi reliefami. Spinają je eleganckie metalowe spinki inkrustowane jubilerskimi kamieniami.
Lucyna Lubińska (również laureatka I nagrody) wymyśliła z kolei gadżet masowy. Wielobarwne plastikowe znaczki w kształcie głowy kompozytora. Ten drobiazg, który ma szanse na dużą popularność, nazwała dowcipnie „Cho-Pins”. Klara Kostrzewska – laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest autorką metalowych bransolet, mieniących się srebrem i złotem, i dekorowanych nutami utworów Chopina oraz jego autografem. Joanna Hryniewicz proponuje turystom w Roku Chopinowskim popularne znaczki w kształcie konturu Polski z biało–czerwonym napisem w środku „I love Chopin”. Wojciech Koliński (wyróżnienie) wymyślił natomiast „Przytulaka” - chopinowski gadżet dla dzieci. Wybitny projektant Andrzej Boss (wyróżnienie) jest twórcą efektownych papierowych „Kotylionów” przypominających zeszycik nutowy zawieszony na wstążeczce. Natomiast Małgorzata Cichocka (wyróżnienie), z zawodu architekt, ma pomysł edukacyjny. Proponuje grę w karty –„Fryderyk Chopin memory”. Wiele innych projektów także zasługuje na uwagę. Inez Krupińska z kawałków drewna, pomalowanych na biało i czarno zaprojektowała piękny naszyjnik nawiązujący do klawiszy fortepianu. Z jego klawiaturą kojarzy się także czarno-biały wełniany szalik wydziergany przez Mariusza Tymińskiego, jednego z bardziej znanych twórców biżuterii artystycznej. A cały fortepian w miniaturze przypomina serwetnik projektu Tomasza Ogrodowskiego. Byłoby świetnie, gdyby te pamiątki znalazły producenta i były dostępne w Roku Chopinowskim.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA