fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

W Europie sygnały ożywienia, na Wyspach wciąż recesja

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Rośnie zaufanie niemieckich przedsiębiorców i zwiększają się wydatki francuskich konsumentów. Brytyjska gospodarka nadal się jednak kurczy
Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców wzrósł do poziomu najwyższego od 13 miesięcy. Poprawia to prognozy rozwoju największej europejskiej gospodarki. Indeks instytutu Ifo obliczany na podstawie wyników ankiety w 7 tys. spółek wzrósł do 91,9 z 91,3 we wrześniu. Ekonomiści spodziewali się 92 pkt.
Niemiecki rząd, który przeznaczył 85 mld euro na wyciągnięcie tamtejszej gospodarki z największej po wojnie recesji, podniósł prognozy wzrostu na przyszły rok. PKB ma zwiększyć się w tym okresie o 1,2 proc. po spadku o 5 proc. w tym roku. Poprawę koniunktury gospodarczej w Niemczech sygnalizują też inne piątkowe raporty. Po raz pierwszy od 14 miesięcy na ścieżkę wzrostu wróciła produkcja przemysłowa, a sektor usług rozwija się w październiku trzeci kolejny miesiąc – pokazały raporty PMI przygotowane przez Markit Economics.
Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden poinformował zaś, że w sierpniu po raz pierwszy od prawie roku zwiększyły się zamówienia w budownictwie. Walnie przyczyniły się do tego rządowe fundusze przeznaczone na budowę dróg. Zamówienia wzrosły o 3 proc. w porównaniu z sierpniem ub.r., po spadku o 8,4 proc. w lipcu. Na ożywienie w drugiej pod względem wielkości gospodarce strefy euro wskazuje wzrost wydatków konsumpcyjnych. Francuscy konsumenci po raz pierwszy od trzech miesięcy zdecydowali się zwiększenie wydatków. Pozwoliły im na to niższe koszty energii i rządowe zachęty do kupowania samochodów. Wydatki wzrosły o 2,3 proc. w porównaniu z sierpniem, podczas gdy ekonomiści prognozowali wzrost o 0,5 proc. Na samochody Francuzi wydali o 10 proc. więcej.
[srodtytul]Gospodarka Wielkiej Brytanii nadal się kurczy[/srodtytul]
Natomiast rozczarowująca wiadomość przyszła z drugiej strony Kanału La Manche. Brytyjska gospodarka już półtora roku tkwi w recesji. Produkt Krajowy Brutto spadł w trzecim kwartale o 0,4 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB o 0,2 proc. Spadki odnotowano w sektorze usług, który wytwarza na Wyspach 76 proc. PKB, a także w przemyśle i budownictwie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA