fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rosną długi miast

Tylko w trzecim kwartale tego roku wartość emisji wyniosła ok. 1,2 mld zł. Rok wcześniej była to kwota niższa niż 100 mln zł.
Rzeczpospolita
To już jest rekordowy rok dla rynku obligacji municypalnych
O ponad 1 mld zł w trzecim kwartale i o ponad 1,5 mld zł od początku roku wzrosło zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji.
Z danych zebranych przez „Rz” od banków i innych instytucji, które są agentami emisji, wynika, że na koniec września wyniosło ono 5,9 mld zł wobec ok. 4,3 mld zł na koniec 2008 r. Samorządowcy nie mają wątpliwości – dług będzie jeszcze rósł. Samorządy w czwartym kwartale opłacają największą liczbę faktur za wykonaną część inwestycji. Miasta, gminy, powiaty i kilka województw to obecnie jedyni emitenci na rynku papierów nieskarbowych, których wartość rośnie.
Z danych Fitch Polska oraz po dodaniu pełnej kwoty emisji Warszawy wynika, że od początku roku wartość emisji papierów przez samorządy wynosi prawie 1,7 mld zł. To ponad jedna trzecia wszystkich emisji nieskarbowych papierów w tym czasie. Dla porównania w ciągu trzech kwartałów 2008 r. wartość emisji wyniosła zaledwie 169,8 mln zł i stanowiło to wówczas zaledwie 4 proc. wszystkich emisji. Marek Łuczak z Zespołu Papierów Dłużnych w Banku DnB Nord mówi, że wzrost zadłużenia to często efekt kontynuacji inwestycji rozpoczętych nawet kilka lat temu. – Widać wyraźnie, że samorządy pozyskują obecnie dużo pieniędzy. Nie tylko jeśli chodzi o emisje papierów dłużnych, ale także kredyty. Łączą różne rodzaje finansowania, aby realizować projekty inwestycyjne – mówi Marcin Święcicki, kierownik Zespołu Transakcji Samorządowych w PKO BP. W poprzednich latach więcej emisji było realizowanych z własnych środków samorządów. A dziś, także w wyniku gorszej sytuacji gospodarczej w Polsce, mają ich mniej i dlatego sięgają chętniej po finansowanie zewnętrzne. Być może obawiają się także skutków nowej ustawy o finansach publicznych albo tego, że budżet centralny przekroczy ostrożnościowe progi zadłużenia, co ograniczy możliwości dalszego zadłużania. Wolą zatem przyspieszyć decyzje inwestycyjne. – W tym roku podpisaliśmy już 60 umów nowych programów emisji obligacji z samorządami, a do końca roku może być kolejnych około 20. Będzie to dwa razy więcej niż w najlepszym roku, gdy było ich ok. 40 – mówi Marcin Święcicki. Z danych zebranych przez „Rz” wynika, że w trzecim kwartale 2009 r. banki podpisały 83 nowe programy. Najwięcej PKO BP (34) oraz DnB Nord (19). Ich łączna wartość to ok. 1,2 mld zł. Największy program dotyczy Warszawy, dla której emisję zorganizowało konsorcjum banków i domów maklerskich. W sumie od początku roku liczba programów przekroczyła 100. Bankowcy podkreślają, że zwykle w roku przedwyborczym, gdy włodarze chcą za wszelką cenę zrealizować inwestycje, które obiecali, wzrasta zainteresowanie samorządów emisjami obligacji. Przyznają jednak, że ten rok jest wyjątkowy. Samorządy decydują się na większe emisje, mimo że takie finansowanie jest droższe niż kilka lat wcześniej. W ciągu ostatnich dwóch lat marże bankowe poszły nawet dziesięciokrotnie w górę – średnio z kilkudziesięciu do kilkuset punktów bazowych. – Emisja obligacji jest bardziej elastycznym rozwiązaniem na sfinansowanie inwestycji niż kredyt. Chodzi choćby o czas. Przygotowanie oferty przetargowej dla kredytu jest dłuższym procesem. Z roku na rok wzrastają też świadomość, wiedza i zainteresowanie samorządów obligacjami – ocenia Marek Łuczak. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=k.ostrowska@rp.pl]k.ostrowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA