fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Watykan zrehabilituje Marksa?

Karol Marks
AFP
Piotr Kowalczuk
Marks nie był taki zły – wynika z artykułu w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”
Gazeta zamieściła skrót artykułu profesora filozofii o. Georga Sansa, który ukazał się na łamach wpływowego jezuickiego dwutygodnika „La Civilta Cristiana” pod tytułem „Co zostało z Marksa”.
Autor przyznaje, że wszystkie próby wprowadzenia marksizmu siłą i likwidacji własności prywatnej skończyły się katastrofą. Ale przestrzega przed obwinianiem filozofa i ekonomisty za całe zło komunizmu i utożsamianiem myśli Karola Marksa z dogmatami partii komunistycznych. Zdaniem Sansa, wykładającego na papieskim uniwersytecie gregoriańskim w Rzymie, nikt już nie bierze poważnie materialistycznej koncepcji historii i człowieka, ale powinniśmy być wdzięczni Marksowi za koncepcję, zgodnie z którą człowieka należy postrzegać również w świetle przeważających w danym społeczeństwie sposobów produkcji i zasad gospodarki.
Według niego nadal palącym problemem pozostaje równe uczestnictwo wszystkich, a nie tylko posiadających dobra i majątek, w decyzjach politycznych i gospodarczych. W tym kontekście nadal aktualny jest stawiany przez Marksa problem alienacji człowieka jako istoty społecznej. Zdaniem autora wciąż sprawdza się też teza Marksa, według której praca jednych tworzy nadmierne bogactwo drugich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA