Z ulgi można korzystać nie tylko przy pierwszym zakupie

www.sxc.hu
Przedsiębiorca, który odliczył kwoty wydatkowane na zakup kasy rejestrującej przy jej instalowaniu, może skorzystać z ulgi ponownie, gdy będzie zmuszony znów zainstalować kasę
Zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4DBF8E240FD86E9506DF22811DAD87C6?id=172827]ustawy o VAT[/link] podatnik, który rozpocznie prowadzenie ewidencji w przewidzianych terminach, może odliczyć od podatku należnego kwotę wydaną na zakup kasy rejestrującej [b]do wysokości 90 proc. ceny jej zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł.[/b]Odliczenie to dotyczy jedynie kas zgłoszonych w dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. I tu pojawiają się pytania. Czy jeśli podatnik rozpocznie ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących we właściwych terminach, a następnie rozszerzy działalność, co skutkuje koniecznością nabycia nowych kas, może odliczyć kwoty wydatkowane na zakup tych kolejnych kas? Organy podatkowe twierdzą, że nie.Innego zdania był jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 23 lipca 2009 r. [b](I FSK 1910/08)[/b] orzekł, że z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika, że chodzi o...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL