fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Wszystkie listy van Gogha

materiały prasowe
W październiku w amsterdamskim Van Gogh Museum otwarto wystawę poświęconą korespondencji genialnego holenderskiego samouka. Niemal jednocześnie ukazała się pierwsza w historii kompletna edycja listów van Gogha – sześć tomów, ponad milion słów i ponad 4 tysiące ilustracji.
Zmienia ona wizerunek malarza znany z „Pasji życia” Irvinga Stone’a i opartym na książce filmie. W listach artysta omawia własne metody twórcze i analizuje dzieła bliskich mu mistrzów.
Pomimo braku akademickiego wykształcenia był człowiekiem wyjątkowo oczytanym (w listach przywołuje 800 dzieł 150 autorów) i uzdolnionym językowo: władał biegle francuskim, angielskim i niemieckim. Publikacja jest efektem 15-letniej pracy badaczy z muzeum w Amsterdamie.
[i] The Art Newspaper, m.m. [/i]
W muzeum, oprócz ponad 200 obrazów Van Gogha, jego rysunków i listów, prezentowana jest również [b]wystawa Alfreda Stevensa[/b]. Belgijski malarz żył w latach 1823 - 1906. W II poł. XIX w. w Paryżu był jednym z bardziej cenionych artystów. Malował głównie kobiety. Eksponował ich piękno, wspaniale akcentując szczegóły ich szat i detale otoczenia.
Van Gogh Museum to nie tylko galeria to centrum, w którym organizowane są liczne projekty kulturalne. W piątki muzeum otwarte jest do 22.00. Odbywają się w nim koncerty, projekcje wideo oraz inscenizacje związane z tematyką prac malarza. W niedziele odbywają się wykłady z historii sztuki.
[link=http://www.vangoghmuseum.nl/vgm/index.jsp]www.vangoghmuseum.nl[/link]
[i]eb[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA