fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Małopolskie: Pionierskie operacje kardiologiczne

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Najwięcej punktów w regionie zdobył krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, który zajął 17. miejsce w rankingu. Na 31. jest szpital w Suchej Beskidzkiej
Wizytówką krakowskiego szpitala specjalistycznego jest leczenie chorób serca, naczyń i płuc. W 2008 roku przeprowadzono w nim 935 operacji na otwartym sercu. Lekarze z placówki prowadzą pionierskie operacje wszczepiania biologicznych zastawek serca. W listopadzie przeprowadzono tu pierwszą w Polsce wymianę zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej (przez skórę). W tym roku lekarze przeszczepili serca trzem pacjentom.
Szpital zatrudnia ponad 300 medyków, rocznie hospitalizuje 21 tysięcy osób. Dysponuje nowoczesnym sprzętem, ma najnowocześniejszy na południu Polski tomograf komputerowy. – Pacjenci chwalą nas nie tylko za specjalistyczny sprzęt i wysoką jakość leczenia. Doceniają też uśmiechnięte pielęgniarki i fakt, że lekarze pytają ich o to, jak się czują – mówi Krzysztof Bederski, zastępca dyrektora Szpitala im. Jana Pawła II. Szpital w Suchej Beskidzkiej przyjmuje rocznie około 17 tysięcy pacjentów w swych 18 oddziałach. On także inwestuje w nowy sprzęt. W ciągu ostatniego roku placówka wzbogaciła się m.in. o USG 3D, nowy aparat EEG, aparat KTG dla ginekologii.
Od lipca tego roku modernizowane są oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, a także bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Całość kosztować będzie 11,2 mln złotych i zostanie częściowo sfinansowana z pieniędzy unijnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA