fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Podkarpackie: Dostosowują się do rynku

Najlepsze w województwie
Rzeczpospolita
Kolejny już raz szpital powiatowy w Mielcu (21. miejsce w rankingu szpitali) i wojewódzki w Tarnobrzegu (83. miejsce) okazały się bezkonkurencyjne w województwie podkarpackim
To najnowocześniejsze placówki w regionie. Dyrektorzy nie narzekają na brak pacjentów, raczej na limity, które określa NFZ.
Mielecki Szpital im. Edmunda Biernackiego, choć jest placówką powiatową, leczy pacjentów z północy Podkarpacia oraz z Małopolski i Świętokrzyskiego. – Strzałem w dziesiątkę okazało się otwarcie pełnoprofilowego oddziału neurochirurgii, który jest rzadkością w szpitalach powiatowych – zaznacza dyrektor Leszek Kołacz. Dyrekcji udało się ściągnąć wybitnych specjalistów, m.in. z klinik w Krakowie i Katowicach. Placówka wzbogaciła się też o nowoczesny rezonans magnetyczny i tomograf.
Chrzest bojowy przeszedł szpital w Mielcu w maju, gdy trafiła tu pierwsza w Polsce pacjentka zakażona wirusem świńskiej grypy. – Zobaczyłam szpital kliniczny moich marzeń w miasteczku powiatowym – chwaliła minister zdrowia Ewa Kopacz. Jan Kos, dyrektor szpitala w Tarnobrzegu, marzy o szybszym rozwoju. – Mamy spore możliwości, moglibyśmy przyjmować więcej pacjentów, gdyby nie problemy z kontraktami – mówi. W nowoczesnych, dobrze wyposażonych oddziałach rocznie hospitalizowanych jest 18 tysięcy pacjentów. Ostatnio szpital wzbogacił się o oddział ortopedyczny z 49 łóżkami. – Idealnie trafiliśmy w zapotrzebowanie i tylko szkoda, że ograniczenia kontraktowe nie pozwalają nam leczyć więcej pacjentów – dodaje dyrektor. Wyzwaniem dla dyrekcji jest budowa Centrum Onkologicznego wraz z przychodniami, którego brakuje w regionie. Rozpoczęta inwestycja ma być zakończona za dwa lata. Tarnobrzeska placówka jako jedna z kilku w kraju może się pochwalić certyfikatem „Szpital bez bólu”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA