fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Awans polskich spółek leasingowych

Cztery polskie firmy leasingowe w rankingu największych w Europie
EFL, BRE Leasing, BZ WBK Leasing wraz z BZ WBK Finanse & Leasing oraz Millennium Leasing – to polskie spółki, które znalazły się w najnowszym rankingu firm leasingowych w Europie opublikowanym właśnie przez Leaseurope, organizacji zrzeszającej krajowe gospodarcze izby leasingowe.
Organizacja szereguje europejskie spółki według wartości udzielonego finansowania w danym roku. Najnowsze zestawienia dotyczy 2008 r. W ubiegłym roku w podobnym rankingu nie było spółek leasingowych BZ WBK. Teraz razem uplasowały się na 54. pozycji. Pozostałe trzy awansowały. EFL o pięć miejsc, BRE Leasing aż o 14, a Millennium Leasing o 10. W rankingu opublikowanym w 2008 r. był jeszcze Masterlease, którego teraz zabrakło.
– Przez ostatnie lata w Polsce mieliśmy wyższą dynamikę wzrostu rynku niż w krajach, w których leasing ma dłuższą tradycję. Stąd awans polskich firm – tłumaczy „Rz” Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing. [wyimek]902 mld euro finansowania udzielił EFL, największa firma leasingowa w Polsce[/wyimek] Aktualna czołówka największych europejskich leasingodawców jest podobna do ubiegłorocznej. Na pierwszym miejscu jest włoskie UniCredit Leasing, następnie francuskie BNP Paribas Equipment Solutions i SG Equipment Leasing. W ich przypadku wartość udzielonego finansowania w ubiegłym roku wynosi aż między 11 a 13 mld euro. W przypadku największej polskiej firmy EFL jest to mniej niż 1 mld euro. Poza miejscami na podium uplasowały się holenderski ING Lease (w ubiegłym roku był 5.) oraz niemiecki Deutsche Leasing (był 7.). W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem w pierwszej piątce nie znalazł się luksemburski Fortis Lease Group. To efekt problemów tej grupy, którą przed bankructwem uratował BNP Paribas.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA