fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kopex objął obligacje KHW

28 mln zł wart jest pakiet obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego, którego kupno ogłosił wczoraj giełdowy producent maszyn górniczych Kopex
Transakcja ta oznacza, że KHW sprzedał od września papiery na łączną sumę ok. 130 mln zł (do końca roku planował ich sprzedaż za 300 mln zł, docelowo w ciągu trzech lat nawet za 900 mln zł)
Emisja obligacji węglowych (mogą być spłacane gotówką lub surowcem) ma poprawić płynność finansową KHW. To emisja pionierska – jeszcze nikt nie emitował tego typu papierów.
Niemniej KHW musi zrealizować swój program emisji nie tylko z powodu słabej płynności. Bez tego bowiem nie ma szans, by myśleć o planowanej prywatyzacji firmy.
Założenia resortu gospodarki nadzorującego branżę są bowiem takie, że gdy powiedzie się emisja obligacji węglowych i spółka poprawi płynność – będzie mogła przygotować pre-IPO (w planie jest później emisja obligacji zamiennych na akcje, jednak niewykluczone, że dla KHW może być też znaleziony inwestor, na razie jednak nie ma w tej sprawie żadnych decyzji).
[wyimek]130 mln zł za tyle sprzedał na razie swoje obligacje KHW[/wyimek]
Kopex jest drugim producentem maszyn górniczych, który zdecydował się na kupno obligacji węglowych. Wcześniej za 65 mln zł nabył je Famur.
Kopex kupił 120 sztuk obligacji i – jak podała spółka w wieczornym komunikacie – ich wykup nastąpi przez dostawy węgla przez KHW dla Kopeksu, który później surowiec sprzeda (w pierwszej transzy Kopex obejmuje papiery za 12 mln zł, potem resztę).
Jak na transakcję Kopeksu zareaguje giełda? To okaże się dziś, bo wczorajszy komunikat spółki pojawił się już po zamknięciu notowań. Na wczorajszej sesji papiery spółki potaniały o 1,83 proc.
Dla Katowickiego Holdingu Węglowego kupno papierów przez Kopex to dobra wiadomość. Bo choć po ośmiu miesiącach tego roku ta druga co do wielkości spółka węglowa miała 73,7 mln zł zysku netto, to jej zadłużenie wynosi ok. 0,5 mld zł. Jednak zdaniem resortu gospodarki do końca roku jest szansa, by KHW zmniejszył je nawet o połowę.
[ramka]
[srodtytul]Zależy nam na inwestycjach Katowickiego Holdingu[/srodtytul]
[b]Krzysztof Jędrzejewski - główny udziałowiec Kopeksu[/b]
[b]Rz: Po co producentowi maszyn górniczych obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego, które mogą być spłacane węglem?[/b]
Krzysztof Jędrzejewski: To element współpracy z KHW. Po pierwsze to pewien aspekt rozliczeń, po drugie handlujemy węglem, a po trzecie jesteśmy dostawcą maszyn dla KHW i zależy nam na tym, by spółka inwestowała. Niebawem KHW rozstrzyga przetarg o wartości 75 mln zł na modernizację szybu w kopalni Wesoła, gdzie w konsorcjum jesteśmy jedynym oferentem.
[b]Czy 28 mln zł, za które teraz kupujecie obligacje KHW, to suma ostateczna?[/b]
Dopuszczamy, że za jakiś czas dokupimy coś jeszcze, ale nie ma żadnych decyzji.
[b]Przejmiecie Remag?[/b]
Mam nadzieję. Prace koncepcyjne są zaawansowane, wraz ze źródłami finansowania. Mamy gotowy plan rozwoju tej firmy, wraz m.in. z rozwojem eksportu. Czekamy tylko na sygnał resortu skarbu, który ogłosi, że prywatyzuje Remag. Z tego, co wiem, stanie się to w najbliższych dniach.
[b]A poza tą spółką?[/b]
Jest duża szansa, że w ciągu kilku dni może się coś wydarzyć. Interesują nas akwizycje zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
[b]Szykują się jakieś duże kontrakty?[/b]
Toczą się ważne rozmowy. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach i tu będziemy mieć jasność.
—rozm. Karolina Baca[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA