fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chiny napędzają sprzedaż piw SABMillera

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
O 1 proc. spadła sprzedaż właściciela Kompanii Piwowarskiej w pierwszej połowie roku finansowego zakończonego we wrześniu 2009 r. Mogło być gorzej, gdyby nie rosnąca sprzedaż w Azji
Kryzys najbardziej dał się we znaki wiceliderowi światowego rynku piwa w Europie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedał tam o 6 proc. piwa mniej niż przed rokiem. W Polsce sprzedaż należącego do SABMillera Kompanii Piwowarskiej zmniejszyła się o 4 proc. Producentowi Tyskiego i Żubra udało się jednak zwiększyć udziały rynkowe. W czerwcu 2009 r. sięgały one 45 proc., co dawało tej firmie pierwsze miejsce na rynku. Sprzedaż SABMillera spadła o 1 proc. także w Ameryce Południowej.
W Afryce koncernowi udało się poprawić wynik o 3 proc. Największym zainteresowaniem jego piwa cieszyły się jednak w Azji. Ich sprzedaż zwiększył się tam o 9 proc. Najbardziej, o 12 proc. urosła w Chinach. W roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2009 r. przychody SABMillera wyniosły ok. 25,3 mld dol. Koncern nie podał wyników finansowych za pierwsze półrocze. Wyjaśnia jedynie, że były zgodne z oczekiwaniami, a przychody zyskały za sprawą podwyżki cen. Notowana na giełdach w Londynie i Johannesburgu firma jest właścicielem m.in. marek Grolsch i Pilsner Urquell. Zajmuje się także dystrybucją i rozlewaniem napoi bezalkoholowych. Ich sprzedaż w pierwszej połowie tego roku zwiększyła się o 1 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA